Hadislerde yardımlaşma adabı ve DKAB ders kitaplarındaki rivayetlerin analizi
Hadiths of cooperation and analysis of narrations in the religious education textbooks
- Tez No: 950536
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
İslam dini, bireyin kulluk sorumluluğunu yalnızca bireysel ibadetlerle sınırlamaz; bu sorumluluğun sosyal hayata yansımasını da esas alır. Bu bağlamda yardımlaşma, hem Kur'an-ı Kerim'de hem de Hz. Peygamber'in (s.a.v.) hadislerinde, imanla ilişkilendirilen ve toplum düzeninin sağlanmasında merkezi bir rol üstlenen ahlaki bir sorumluluk olarak sunulmaktadır. Bu çalışmada, yardımlaşma kavramı hadisler çerçevesinde ele alınmış; yardımlaşmanın kapsamı, şekli, zamanı ve adabı detaylı şekilde incelenmiştir. Ayrıca, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitaplarında yer alan yardımlaşmaya dair hadislerin içerik, kaynak ve sıhhat açısından analizi yapılmış; tespit edilen sorunlara dikkat çekilmiştir. Elde edilen bulgular, yardımlaşmanın sadece bireysel bir fazilet değil, toplumsal sorumluluğa dönüşen çok yönlü bir davranış biçimi olduğunu ortaya koymaktadır. Bununla birlikte Kur'an-ı Kerim'de ve Hadislerde yardımlaşma ile ilgili önemli uyarı ve örnekler yardımlaşmanın icra ediliş biçimine yöneliktir. Günümüzde bu hususta yaşadığımız sorunların ortadan kalkmasını sağlayacak ve toplumsal dayanışma modelinin temelini oluşturacak ilke ve tavsiyeler Hz. Peygamber'in (s.a.v.) söz ve uygulamalarını nakleden rivayetlerde bulunmaktadır. Nitekim bu rivayetler, Hadis ilminin verileri ışığında incelenmiş, hadisler muhteva, bağlam ve şerhleri üzerinden tahlil edilmiştir. Hadislerdeki yardımlaşma ölçütlerinin modern toplumlarda sosyal dayanışma kültürünün yeniden inşasına katkı sunabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Islam, an individual's responsibility of servitude is not limited to personal acts of worship; rather, it is fundamentally expected to be reflected in social life. Cooperation is presented in both the Qur'an and the Hadiths of the Prophet (PBUH) as a moral responsibility closely linked to faith and playing a central role in maintaining social order. This study examines the concept of welfare within the framework of Hadiths; the scope, form, timing, and etiquette of cooperation are analyzed in detail. Additionally, the Hadiths related to helping others that are included in Religious Culture and Moral Knowledge textbooks are analyzed in terms of content, sources, and authenticity, and existing issues are highlighted. The findings reveal that helping others is not merely a personal virtue, but a multifaceted behavior that transforms into a social responsibility. Furthermore, the Qur'an and the Hadiths provide significant warnings and examples related to the way help and support should be practiced. The principles and recommendations found in the sayings and practices of the Prophet (PBUH) as transmitted through authentic narrations; offer solutions to the problems we face today and lay the foundation for a model of welfare. These narrations have been examined considering the science of Hadith from major hadith sources, and the hadiths have been analyzed based on their content, context, and commentaries. It is concluded that the standards of helping found in the Hadiths can contribute to the reconstruction of social solidarity in modern societies.