Eski Asur ve Babil'de askeri hukuk
Military law at the Old Assyria and Babylonia
- Tez No: 950538
- Danışmanlar: PROF. DR. ESMA REYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Ancient Linguistics and Cultures, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
“Savaş”teriminin kendini var ettiği coğrafyada savaşın ve bu terimin en önemli aktörlerinden birisi olan ordunun hukukunu ve nasıl işlediğini bilmek bizi her döneminde savaş olan bu coğrafyanın ve devletlerinin nasıl şekillendiği hakkında büyük bir bilgi sahibi yapacaktır. Bu güdü aslında çalışmamın da ana motivasyon kaynağıydı. Bu devletlerin ve imparatorlukların en düşük rütbeli askerlerinden, en yüksek rütbeli kumandanlarına kadar orduda görevli herkesin devletine ve halkına karşı sorumluluklarını yerine getirmediği takdirde aldıkları çeşitli cezalar ve uygulanan çeşitli yaptırımlar vardı. Bu yaptırımlar“Hammurabi Kanunlarında”klişeleşmiş bir şekilde“kısasa-kısas”şeklinde tezahür ederken farklı dönemlerde ele geçen farklı dönem metinlerinde ise daha çeşitli ceza ve yaptırımlar bulunmaktaydı. Pek tabii savaş söz konusu olduğunda özneler sadece askerlerden ibaret değildir. Savaş sırasında ele geçen esirler ve savaş sonrasında çeşitli şekillerde yaralanan gaziler de savaşın edilgen özneleridir. Metinler de askeri hukuk kadar gazi ve esirlerin haklarının da yer alması bu anlamda ilgi çekicidir.
Özet (Çeviri)
Knowing the military law and how it functions in the geography where the term“war”comes into being and the army, one of the most important actors of this term, will provide us with great knowledge about how this geography, which has always been at war, and its states were shaped. This motive was actually the main motivation for my work. There were various punishments and sanctions imposed on everyone serving in the army of these states and empires, from the lowest-ranking soldiers to the highest-ranking commanders, if they did not fulfill their responsibilities towards their state and people. While these sanctions were stereotypically manifested as“tit-for-tat”in the“Code of Hammurabi”, there were more diverse punishments and sanctions in different texts obtained from different periods. Of course, when it comes to war, the subjects are not just soldiers. Prisoners captured during the war and veterans injured in various ways after the war are also passive subjects of the war. In this sense, it is interesting that the texts include the rights of veterans and prisoners as well as military law.