Eski Mısır Firavunu IV. Amenofis (Akhenaton) Döneminde (1353-1336) siyasi, dini ve kültürel faaliyetler
Political, religious and cultural acts in the period of Ancient Egyptian Pharaoh Amenophis IV (Akhenaten) (1353-1336)
- Tez No: 694736
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMRAN OZAN KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Eski Mısır, Nübye'den (günümüzde Kuzey Sudan) Ön Asya'ya kadar uzanan toprakları, günümüzde dahi varlığını sürdüren muazzam eserleri, kendine has kültürel ve dini yaşamıyla tarihin en büyük uygarlıklarından biri olmuştur. Eski Mısır devletinin askeri ve ekonomik olarak gücünün zirvesinde olduğu dönem ise“Amarna Çağı”olarak adlandrılan dönemdir. Bu dönemde gerek Anadolu'nun güçlü devleti Hititler, gerek Ön Asya'nın Mitanni, Babil, Asur gibi büyük devletleri gerekse Mısır; devletlerarası ilişkilerini politik hamlelerle sürdürmüştür. Mısır'ın en parlak dönemi olan Amarna Çağı'nda tahta çıkan ve tarih boyunca“idealist, tektanrıcı, reformist, kâfir”gibi birçok ithamın muhatabı olan IV. Amenofis (MÖ 1352-1336) ya da sonradan aldığı ismiyle Akhenaton, dini ve ötedünya inancını hayatlarının odak noktasına almış Mısırlılar için yeni bir din ve tanrı inancı ortaya koymuş, Mısır'ın binlerce yıllık din anlayışını değiştirmeye çalışmıştır. Biz de çalışmamızda IV. Amenofis dönemin siyasi olaylarını, gerçekleşen din devrimin siyasi ve kültürel nedenlerini, dönemin sanat ve mimarı anlayışını ortaya koymaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Ancient Egypt has been one of the greatest civilizations in history, with its lands stretching from Nubia (today's North Sudan) to Asia Minor, with its magnificent artifacts that continue to exist even today, and its unique cultural and religious life. The period when the ancient Egyptian state was at the peak of its military and economic power is the period called the“Amarna Age”. In this period, both the powerful state of Anatolia the Hittites, the great states of Asia Minor such as Mitanni, Babylon, Assyria and Egypt went on their inter-state relations with political moves. Amenophis IV (1352-1336 BC), or with his given name afterwards as Akhenaten, who ascended the throne in the Amarna Age, the most brilliant period of Egypt, and was the addressee of many accusations such as“idealist, monotheist, reformist, infidel”throughout history introduced a new religion and belief in God for the Egyptians, who took religion and belief in the afterlife to the center of their lives, and tried to change the religion understanding of Egypt for thousands of years. In our study, we tried to reveal the political events of the Amenophis period, the political and cultural reasons of the religious revolution, and the understanding of art and architecture of the period.