İbn Miskeveyh'in ahlâk eğitimi / Tehzibu'l-Ahlâk'ı ile Immanuel Kant'ın ahlâk metafiziginin temellendirilmesi eserleri çerçevesinde ahlâk'ın mukayesesi
A comparison of ethics in the context of Ibn Miskawayh's 'Tehzibu'l-Ahlak' and Immanuel Kant's foundations of moral metaphysics
- Tez No: 950543
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİRPENÇ AKŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, İbni Miskeveyh'in ahlâk anlayışı ile Immanuel Kant'ın ahlâk anlayışının karşılaştırılması incelenmiştir. Ahlâk, tarih boyunca ve günümüzde farklı toplumlar için büyük önem taşıyan bir konu olmuştur. Bu çalışmada, ahlâkın evrensel nitelikleri ve farklı toplumlarda nasıl anlaşıldığı incelenmiş, ayrıca günümüzün dinamikleri bağlamında ahlâkın nasıl değerlendirilebileceği üzerine düşünmek amaçlanmıştır. İslam toplumunda ve Batı toplumunda ahlâk konusunda önemli çalışmaları olan bu iki düşünürün anlayışlarının karşılaştırılmasının, ahlâk bilincinin oluşması açısından önemli olduğu düşünülmektedir. Çalışmada, araştırma yöntemi olarak karşılaştırmalı analiz ve metin çözümlemesi kulanılmıştır. İlgili alanda yapılmış bilimsel çalışmalardan faydalanılmıştır. Araştırmada ahlâk anlayışlarının mukayesesi yapılarak yorumlanmıştır. Araştırmada, İbni Miskeveyh'in“Ahlâk Eğitimi”ve Kant'ın“Ahlâk Metafiziğinin Temellendirilmesi”eserleri üzerinden ahlâk anlayışları ele alınmış ve karşılaştırılmıştır. Çalışma, bu iki filozofun ahlâk anlayışlarını tarihsel ve kültürel bağlamlarıyla birlikte değerlendirerek benzerlikler ve farklılıkları tespit etmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, sanayi devrimi sonrası Batı'nın değerlerine karşı alternatif bir ahlâk anlayışının nasıl geliştirilebileceği ve günümüzde geçerli bir ahlâk anlayışının ne olabileceği sorularına da cevap aramaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the comparison between Ibn Miskawayh's understanding of ethics and Immanuel Kant's deontological ethics is examined. Ethics has been a topic of great importance for different societies throughout history and remains so today. This study explores the universal characteristics of ethics and how it is understood in different societies, while also aiming to reflect on how ethics can be evaluated within the context of contemporary dynamics. The comparison of the ethical perspectives of these two thinkers, who have made significant contributions to the concept of ethics in Islamic and Western societies, is considered important for the development of ethical consciousness. The study employs comparative analysis and textual analysis as research methods. Relevant scientific studies in the field have been utilized. The ethical perspectives are compared and interpreted in the research. In the study, the ethical views presented in Ibn Miskawayh's“Ethics Education”and Kant's“Groundwork of the Metaphysics of Morals”are examined and compared. The study aims to identify the similarities and differences between these two thinkers' ethical views by evaluating them within their historical and cultural contexts. Additionally, it seeks to answer questions about how an alternative understanding of ethics could be developed in response to Western values after the Industrial Revolution, and what a valid understanding of ethics might be in the present day.