Resim sanatının yenilikçi yaklaşımlar ve teknolojiler ile dijitalleşme süreci
Digitalization process of painting art with innovative approaches and technologies
- Tez No: 881260
- Danışmanlar: PROF. RIDVAN COŞKUN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Teknoloji, insanlık tarihinin her evresinde farklı biçimlerde var olan, sanatçıları ve sanatı etkileyen, yenilikçi yaklaşımlar sunan, gelişim, değişim ve dönüşümü beraberinde getiren önemli bir dinamiktir. Bu araştırmada, teknolojinin etkisiyle dönüşen resim sanatının dijitalleşme süreci ve yeni teknolojiler ile yenilikçi disiplinler arası yaklaşımlar, anlatılar ve sanatsal paradigmalar ele alınmaktadır. Birinci bölümde, ilk tasarı fikrinin keşfedildiği mağara duvarı resimlerinden başlayarak yeni yaklaşımların, icatların, elektronik teknolojisinin teknik, biçim ve içerik açısından yeni denklemlerin kurulmasına yönelten ve yeni sanat formlarının ortaya çıkmasını sağlayan resim sanatının teknoloji ile ilişkisinden bahsedilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, dijital teknoloji ile resim sanatının medyumlarının nasıl bir değişim ve dönüşüm gösterdiği, sanatsal paradigmalara nasıl yansıdığı incelenmiştir. Son bölümde, yeni teknolojiler olan Sanal Gerçeklik, Artırılmış Gerçeklik, Karma Gerçeklik, Yapay Zeka ve NFT'nin resim sanatına etkileri ile birlikte güncel dijital görsel kodlarla dijitalleşme sürecinin ortaya konulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Technology is an important dynamic that has existed in different forms at every stage of human history, affecting artists and art, offering innovative approaches, bringing development, change and transformation. In this research, the digitalization process of the art of painting, which has been transformed by technology, and innovative interdisciplinary approaches, narratives and artistic paradigms with new technologies are discussed. In the first part, the relationship between the art of painting and technology is mentioned, starting from the cave wall paintings where the first idea of design was discovered, new approaches, inventions, electronic technology have led to the establishment of new equations in terms of technique, form and content, and the emergence of new art forms. In the second part of the study, it is examined how the mediums of painting art have changed and transformed with digital technology and how they are reflected in artistic paradigms. In the last part, it is aimed to reveal the effects of new technologies such as Virtual Reality, Augmented Reality, Mixed Reality, Artificial Intelligence and NFT on the art of painting, as well as the digitalization process with current digital visual codes.