Kamu kurumlarında çalışanların güçlendirici liderlik algılamalarının örgütsel sessizlik düzeyleri ile ilişkisi: Giresun ili örneği
The correlation between employees' perceptions of colleagues in public institutions and their levels of organizational silence: The case of Giresun province
- Tez No: 950559
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN ÇAKIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmada kamu kurumlarında görev yapan çalışanların algıladıkları güçlendirici liderlik düzeylerinin, örgütsel sessizlik eğilimleri üzerindeki etkisini tespit etmek amaçlanmıştır. Güçlendirici liderlik; çalışanların yetkilendirilmesi, öz güvenlerinin artırılması ve sorumluluk alma yönünde teşvik edilmeleriyle ilişkilendirilirken, örgütsel sessizlik; bireylerin çeşitli bireysel veya örgütsel nedenlerle düşünce ve görüşlerini ifade etmekten kaçınmaları olarak tanımlanmaktadır. Araştırmaya Giresun ili merkez ilçesinde çeşitli kamu kurumlarında görev yapan 354 çalışan katılmıştır. Katılımcılara demografik bilgiler, güçlendirici liderlik ölçeği ve örgütsel sessizlik ölçeğinden oluşan bir anket yöneltilmiştir. Elde edilen verilerin güvenilirlik ve faktör analizleri sonucunda çalışanların güçlendirici liderlik algılarının örgütsel sessizlik üzerinde negatif yönde anlamlı etkiler oluşturduğu tespit edilmiştir. Özellikle liderlerin yetki devri, sorumluluk ve iletişim becerileri gibi özelliklerinin, çalışanların örgütsel sessizlik düzeylerini belirlemede etkili olduğu görülmüştür. Ayrıca, bazı demografik değişkenlerin örgütsel sessizlik üzerinde anlamlı etkilere sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışma, kamu kurumlarında güçlendirici liderlik uygulamalarının örgütsel sessizlik davranışlarını azaltabileceği ve çalışanların kendilerini ifade etme eğilimlerini artırabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the effect of empowering leadership levels perceived by employees working in public institutions on their organizational silence tendencies. While empowering leadership is associated with empowering employees, increasing their self-confidence and encouraging them to take responsibility, organizational silence is defined as individuals' refraining from expressing their thoughts and opinions for various individual or organizational reasons. 354 employees working in various public institutions in the central district of Giresun province participated in the study. A questionnaire consisting of demographic information, empowering leadership scale and organizational silence scale was directed to the participants. As a result of the reliability and factor analyses of the data obtained, it was determined that employees' perceptions of empowering leadership have significant negative effects on organizational silence. In particular, it has been observed that leaders' characteristics such as delegation of authority, responsibility and communication skills are effective in determining employees' organizational silence levels. In addition, it was concluded that some demographic variables have significant effects on organizational silence. This study shows that empowering leadership practices in public institutions can reduce organizational silence behaviors and increase employees' tendency to express themselves.