Hamstring tendonu ile artroskopik ön çapraz bağ rekonstruksiyonu sonuçlarımız
Our results with arthroscopic anterior cruciate ligament reconstruction with hamstring tendon
  1. Tez No: 950560
  2. Yazar: MEHMET FARUK ÇATMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KASIM KILIÇARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Otolog hamstring tendon grefti kullanılarak artroskopik ön çapraz bağ rekonstruksiyonu yapılan 30 hastanın sonuçları değerlendirilmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3. Ortopedi Kliniğinde Kasım 2007 - Mayıs 2009 tarihleri arasında artroskopik olarak ön çapraz bağ tamiri yapılan 30 hastanın tamamı değerlendirmeye alınmıştır. Takip süresi ortalama 19,3±5,4 (12-31) aydır ve bu hastaların değerlendirilmesinde stabilite testleri, subjektif kriterler içeren değerlendirme testleri, kullanılan turnikenin graft boyuna etkisi incelenmiştir. Bulgular: Çalışmaya alınan 22-46 yaş aralığındaki 30 hastanın yaş ortalaması 30,8±6,5 dur. Hastaların 4'ü (%13,3) kadın, 26'sı (%86,6) erkek iken 6 hastanın (%20) sol dizi, 24 hastanın (%80) sağ dizi opere edilmiştir Cerrahiden önceki Lachman testi, Ön çekmece testi ve Pivot-shift testi tüm hastalarda cerrahi sonrasında anlamlı ölçüde artmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: We aim to evaluate 30 patient's results of artroscopic anterior cruciate ligament reconstruction which we used otolog hamstring greft. Material and methods: We evaluate all of the 30 patients whom made reconstruction of anterior cruciate ligament with artoscopic surgery between november 2007 and may 2009 in Ankara Atatürk Education and Research Hospital 3. orthopedy clinic. The mean following period is 19,3 ± 5,4 (12-31) months and the assesment of these patients we analyzed stability tests, the evaluation tests which include subjective criteria, the effect of employed tourniquet to graft lenght. Evidence: The 30 patients who in our study are between 22-46 years old mean 30,8±6,5. The 4 of them (%13,3) were female, 26 of them (%86,6) were male and we have operated 6 patients (%20) from left knee, 24 patients (%80) form right knee. The Lachmann test, front drawer test and Pivot-shift test were increase after surgery.