Cemil Meriç'in kültürel relativizm eleştirisi ve ahlak felsefesine yaklaşımı
Cemil Meriç's critique of cultural relativism and his approach to moral philosophy
  1. Tez No: 950562
  2. Yazar: AZİZE AYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk-İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma, Cemil Meriç'in kültürel relativizme yönelik eleştirilerini ve bu eleştirilerin ahlâk felsefesi bağlamındaki yansımalarını incelemeyi amaçlamaktadır. Meriç'in düşünce dünyası, Doğu-Batı arasındaki epistemolojik ve kültürel gerilimleri merkeze alırken, modern düşünce kalıplarına yönelttiği sorgulayıcı yaklaşımıyla dikkat çeker. Bu bağlamda kültürel relativizm, Meriç'in hem teorik olarak tartıştığı hem de belirli sınırlar içinde reddettiği bir kavram olarak ele alınmaktadır. Cemil Meriç'e göre kültürel relativizm, her kültürün kendi iç dinamikleriyle anlaşılmasını savunması bakımından değerli bir yaklaşım olmakla birlikte, düşünsel sömürgeleşmenin önünü açabilecek potansiyel riskler taşımaktadır. Batı'dan ithal edilen kavramların yerel bağlamdan kopuk bir biçimde benimsenmesi, Meriç'e göre, fikrî bağımsızlığı zedeleyen bir taklitçiliğe yol açmaktadır. Bu nedenle Meriç, aydın kimliğinin taklitten arınarak özgünlük ve sorumluluk temelinde yeniden inşa edilmesi gerektiğini vurgular. Tezin bir diğer odak noktası ise Meriç'in ahlâk felsefesine dair görüşleridir. Özellikle geçmiş ve gelenekle kurduğu eleştirel ilişki, ahlâkî duruşunun temelini oluşturur. Meriç'e göre, geçmiş ne mutlak biçimde yüceltilmeli ne de toptan reddedilmelidir; asıl mesele, geçmişle yüzleşebilen ve onu yeniden anlamlandırabilen bir bilinç geliştirebilmektir.“Öldürülmesi gereken ölüler de vardır”sözüyle, toplumu fikrî durağanlığa mahkûm eden dogmatik kabullerin sorgulanması gerektiğine işaret eder. Bu yönüyle onun yaklaşımı, eleştirel bir ahlâk anlayışını ve tarih bilinciyle yoğrulmuş bir kültürel farkındalığı beraberinde getirir. Bu tez, Cemil Meriç'in fikir dünyasından hareketle kültürel kimliğin korunması, ahlâkî özerklik ve entelektüel özgünlük gibi kavramlar üzerine yeniden düşünmeyi hedeflemekte; yerli düşüncenin köklerine dönerek evrensel bir entelektüel bilinç inşasının imkânlarını tartışmaktadır. Anahtar Kelimeler : Cemil Meriç, kültürel relativizm, ahlâk felsefesi, kültürel kimlik, gelenek, Doğu-Batı ikilemi, eleştirel düşünce
Özet (Çeviri)
This study aims to critically examine Cemil Meriç's critique of cultural relativism and its reflections within the context of moral philosophy. Meriç's intellectual framework centers on the epistemological and cultural tensions between East and West, while his approach demonstrates (a consistent) skepticism toward modern thought patterns. In this regard, cultural relativism is explored both as a theoretical concept and as a notion Meriç challenges within certain limits. According to Meriç, while cultural relativism seeks to promote understanding of each culture within its own context, it may inadvertently facilitate intellectual colonization by diminishing the value of indigenous thought. He argues that the uncritical adoption of Western concepts poses a threat to intellectual autonomy. Thus, Meriç advocates for the reconstruction of intellectual identity through originality and a sense of responsibility. The study also delves into Meriç's perspective on moral philosophy, especially focusing on his critical stance toward tradition and the past. For Meriç, the past should neither be sanctified nor entirely rejected; rather, it must be reinterpreted through conscious reflection. His famous remark,“Some of the dead must also be buried,”underscores the need to challenge (dogmatic) traditions that hinder intellectual vitality. This attitude forms the foundation of his critical moral consciousness. Ultimately, this thesis invites a reconsideration of cultural identity, moral autonomy, and intellectual originality through the lens of Cemil Meriç's thought, seeking the possibility of constructing a universal intellectual consciousness rooted in local traditions. Key Words : Cemil Meriç, cultural relativism, moral philosophy, tradition, East-West dichotomy, cultural identity, critical thought