Thomas Hobbes'un özgürlük anlayışı
Thomas Hobbes' understanding of liberty
- Tez No: 950567
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLDEN ÇAMURCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Thomas Hobbes, sıklıkla bireylere hiçbir hak tanımayan mutlak bir devlet otoritesini savunması yönüyle eleştirilse de özgürlük kavramı onun felsefi sisteminde merkezi bir yere sahiptir. Hobbes'a göre insan, arzularının yarışı neticesinde belirlenen zorunlu bir iradeye sahiptir ve özgür irade bir yanılsamadan ibarettir. Buna rağmen, bireyin fiziksel engellerden azade biçimde eylemde bulunabilmesi, onun özgür olduğunu gösterir. Özgürlüksüzlük, bu anlamda yalnızca dışsal engellerin varlığıyla söz konusu olabilmektedir. Ancak Hobbes, aynı zamanda yükümlülüklerle özgürlüğü karşıt konumlandırır; bu doğrultuda çalışma boyunca Hobbes'un çeşitli kapsamlardaki yüümlülüklere ilişkin savunduğu fikirler ele alınmıştır. Çalışmada, Hobbes'un özgürlüğe ilişkin üç temel yaklaşımı; iradenin zorunluluğu, fiziksel engellerin yokluğu ve yükümlülüklerin yokluğu, ayrı başlıklar altında incelenmiştir. Ayrıca Hobbes'un, mutlak egemenlik anlayışına rağmen uyruklara geniş bir serbesti alanı tanıdığı, yasaların sessiz kaldığı alanları“en büyük özgürlük”olarak tanımlayarak uyrukların büyük bir eylem alanına sahip olması gerektiğini vazettiği ve uyrukların doğal haklarının tamamen devredilemeyeceğini kabul ettiği gösterilmiştir. Bu çalışma, Türkçe literatürde genellikle tek boyutlu biçimde sunulan Hobbes'un özgürlük anlayışına daha dengeli ve kavramsal derinliği olan bir perspektif kazandırmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Although Thomas Hobbes is often criticized for advocating an absolute state authority that grants no rights to individuals, the concept of liberty occupies a central place in his philosophical system. According to Hobbes, a human being possesses a will that is determined by the competition of desires, and free will is nothing more than an illusion. Nevertheless, the ability of an individual to act without physical constraints indicates that they are free. In this sense, unfreedom arises solely from the presence of external impediments. However, Hobbes also positions obligations in opposition to liberty; accordingly, this study examines the various types of obligations Hobbes discusses. The study analyzes Hobbes's three main conceptions of liberty; necessity of the will, absence of physical impediments, and absence of obligations, under separate headings. Moreover, it is demonstrated that despite his theory of absolute sovereignty, Hobbes grants subjects a broad sphere of liberty, defines areas where the law is silent as“the greatest liberty,”and holds that natural rights cannot be entirely alienated. This study aims to offer a more balanced and conceptually rich perspective on Hobbes's understanding of liberty, countering the one-dimensional interpretations that commonly dominate the Turkish literature.