Halk eğitimi merkezi kurslarına katılan kursiyerlerin devam bağlılığı üzerinde usta öğreticilerin rolünün incelenmesi
Examining the roles of masters on the continuation commitment of trainees attending public education center courses
  1. Tez No: 950575
  2. Yazar: HASRET ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONER POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayat Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın amacı, halk eğitimi merkezi kurslarına katılan kursiyerlerin devam bağlılığı üzerinde usta öğreticilerin rolünün incelenmesidir. Eğitimlere katılan kursiyerler üzerinde usta öğreticinin rolleri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Araştırma da nitel araştırma desenlerinden olgubilim (fenomonoloji) yaklaşımı kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu maksimum çeşitlilik kullanılarak seçilen 2024-2025 eğitim öğretim yılında Kocaeli'nin ilçelerinde bulunan halk eğitimi merkezlerinde açılan eğitimlere katılan 30 kursiyerden oluşmaktadır. Araştırmada görüşme yapılan kursiyerlerin farklı halk eğitimi merkezinde açılan eğitimlere katılan farklı yaş aralığında, farklı eğitim düzeyinde ve farklı sayıda eğitimlere katılmış olmasına özen gösterilmiştir. Verilerin toplanmasında yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşmeler metne dönüştürülerek içerik analizi yöntemiyle önce göstergeler daha sonra tema ve alt temalar oluşturularak değerlendirilmiştir. Araştırmanın amacına göre halk eğitimi merkezlerinde gerçekleştirilen eğitimlerde usta öğreticilerin eğitime katılan kursiyerlerin devam bağlılığını güçlendiren olumlu özellikleri, devam bağlılığını zayıflatan olumsuz özellikleri ve kursiyerlerin usta öğreticiden beklentileri incelenmiştir. Usta öğreticilerin eğitime katılan kursiyerlerin devam bağlılığını güçlendiren olumlu özellikleri; usta öğreticinin kurs sonundaki kazanımlar konusunda kursiyeri bilgilendirme özelliği, usta öğreticinin öğrencileri toplumsallaştırma özelliği, usta öğreticinin olumlu sınıf iklimi oluşturma özelliği, usta öğreticinin uzmanlık özelliği ve usta öğreticinin yardımcılık özelliği olmak üzere beş alt tema olarak bulunmuştur. Usta öğreticilerin eğitime katılan kursiyerlerin devam bağlılığını zayıflatan olumsuz özellikleri usta öğreticinin bilgi yayıcılık özelliğini olumlu kullanamaması, usta öğreticinin yetişkin eğitiminde andragojik yaklaşım özelliğini uygulayamaması, usta öğreticinin disiplinli davranış özelliğini kullanamaması, usta öğreticinin olumlu sınıf iklimi oluşturma özelliğini yerine getirememesi, usta öğreticinin sırdaşlık özelliğini yerine getirememesi ve usta öğreticinin kurs sonundaki kazanımlar konusunda kursiyeri bilgilendirme özelliğini kullanamaması olmak üzere altı tema olarak bulunmuştur. Devam bağlılığında kursiyerlerin beklentileri ise; usta öğreticinin bilgi ve uzmanlığına ilişkin beklentiler ve usta öğreticinin mesleki tutum ve davranışları ile ilgili beklentiler şeklinde iki tema başlığında şekillenmiştir. Birinci tema olan; usta öğreticinin bilgi ve uzmanlığına ilişkin beklentiler; usta öğreticinin hizmet öncesi eğitimi ile ilgili olan beklentiler ve usta öğreticinin mesleki becerileri ile ilgili beklentiler şeklinde iki alt tema olarak belirtilmiştir. İkinci tema olan; usta öğreticinin mesleki tutum ve davranışları ile ilgili beklentileri ise; usta öğreticinin iletişim becerisi ile ilgili beklentiler, usta öğreticinin kursiyere duyarlı davranmasına ilişkin beklentiler, usta öğreticinin etik davranış beklentileri ve usta öğretici kursiyer ilişkisine ilişkin beklentiler şeklinde dört alt tema olarak bulunmuştur. Araştırma sonucunda kursiyerlerin devam bağlılığında usta öğreticilerin olumlu ve olumsuz rollerinin dikkat çekici düzeyde kursiyerlerin beklentilerinin de önemsenmesi gereken düzeyde olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the role of master trainers on the attendance commitment of trainees attending public education centre courses. It was tried to reveal the roles of master trainers on the trainees participating in the trainings. Phenomenology approach, one of the qualitative research designs, was used in the research. The study group of the research consists of 30 trainees who participated in the trainings opened in public education centres in the districts of Kocaeli in the 2024-2025 academic year, selected using maximum diversity. Care was taken to ensure that the trainees interviewed in the study were in different age ranges, different education levels and attended different number of trainings in different public education centres. A semi-structured interview form was used to collect the data. The interviews were transcribed and analysed by content analysis method first by creating indicators and then themes and sub-themes. According to the purpose of the research, the positive characteristics of master instructors that strengthen the attendance commitment of the trainees participating in the training, the negative characteristics that weaken the attendance commitment and the expectations of the trainees from the master instructor were examined in the trainings held in public education centres. The positive characteristics of master instructors that strengthen the attendance commitment of the trainees participating in the training were found as five sub-themes: master instructor's ability to inform the trainee about the gains at the end of the course, master instructor's ability to socialise the students, master instructor's ability to create a positive classroom climate, master instructor's expertise and master instructor's assistant feature. The negative characteristics of the master instructors that weaken the attendance commitment of the trainees participating in the training were found as six themes: the master instructor's inability to use the knowledge dissemination feature positively, the master instructor's inability to apply the andragogical approach feature in adult education, the master instructor's inability to use the disciplined behaviour feature, the master instructor's inability to fulfil the feature of creating a positive classroom climate, the master instructor's inability to fulfil the confidentiality feature, and the master instructor's inability to inform the trainee about the gains at the end of the course. The expectations of the trainees in continuance commitment were shaped under two themes: expectations related to the knowledge and expertise of the master instructor and expectations related to the professional attitudes and behaviours of the master instructor. The first theme, expectations related to the knowledge and expertise of the master instructor, was stated as two sub-themes: expectations related to the pre-service training of the master instructor and expectations related to the professional skills of the master instructor. The second theme, the expectations about the professional attitudes and behaviours of the master instructor, was found as four sub-themes: expectations about the communication skills of the master instructor, expectations about the master instructor's sensitive behaviour towards the trainee, expectations about the master instructor's ethical behaviour and expectations about the master instructor-trainee relationship. As a result of the research, it was understood that the positive and negative roles of master trainers in the continuance commitment of the trainees were at a remarkable level and the expectations of the trainees were at a level that should be taken into consideration.