Atama ve yükselme ile ilgili Ticaret Bakanlığı düzenlemelerinin liyakat ilkesi açısından incelenmesi
Analysis of Ministry of Trade regulations regarding appointment and promotion in terms of merit principle
  1. Tez No: 950579
  2. Yazar: ESMA KAYA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PAŞA BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Kamu hizmetlerinin etkinliği, görev alacak personelin niteliklerine ve liyakat esasına göre düzenlenmesine bağlıdır. Bu doğrultuda, atama ve görevde yükselme süreçlerinin adil ve şeffaf bir şekilde yürütülmesi, hem kurumsal işleyişin sağlıklı işlemesi hem de vatandaşın kamuya duyduğu güvenin pekişmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, Ticaret Bakanlığı'nda uygulanan atama ve yükselme süreçleri, liyakat ilkesi temelinde değerlendirilmiştir. Araştırmada nitel yöntem kullanılmıştır; Gümrük ve Ticaret Bakanlığına İlk Defa Yapılacak Atamalar Hakkında Yönetmelik ile Ticaret Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği detaylı şekilde incelenmiştir. Ayrıca bu düzenlemelere ilişkin olarak Mahkemelere ve Kamu Denetçiliği Kurumu'na yapılan başvurular analiz edilmiştir. Farklı ülkelerin kamu personel düzenlemeleri liyakat ilkesi açısından incelenmiştir ve Türk-İslam düşünürlerinin liyakat konusundaki görüşlerine yer verilmiştir. Çalışma, mevcut uygulamalardaki yapısal ve pratik sorunlara dikkat çekerek, Ticaret Bakanlığı bünyesinde liyakat ilkesinin güçlendirilmesine yönelik öneriler sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The effectiveness of public services depends on the qualifications of personnel and the extent to which recruitment and promotion processes are based on the principle of merit. In this context, ensuring fairness and transparency in appointment and promotion procedures is of great significance for both the institutional efficiency of public administration and the reinforcement of public trust. This study evaluates the appointment and promotion practices within the Ministry of Trade through the lens of the merit principle. A qualitative research method was employed. In this context, the Regulation on First-Time Appointments to the Ministry of Customs and Trade and the Regulation on Promotion and Title Change of the Ministry of Trade Personnel were examined in detail. Furthermore, complaints and appeals, relating these regulations, submitted to administrative courts and the Ombudsman Institution were analyzed. The study also includes a comparative review of public personnel systems in various countries in terms of merit and discusses the perspectives of Turkish-Islamic scholars on meritocracy. The study aims to identify structural and practical deficiencies in current practices and to offer recommendations for strengthening the implementation of the merit principle within the Ministry of Trade.