Üniversite öğrencilerinde psikolojik dayanıklılık, algılanan sosyal destek düzeyleri ve yaşam becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationships between psychological resilience, perceived social support levels and life skills among university students
  1. Tez No: 950593
  2. Yazar: RÜMEYSA KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE SART
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışmada üniversite öğrencilerinin psikolojik dayanıklılık ve algılanan sosyal destek düzeylerinin yaşam becerileriyle ilişkisi incelenmiştir. Ayrıca psikolojik dayanıklılık, algılanan sosyal destek ve yaşam becerilerinin çeşitli demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı da araştırılmıştır. Araştırmaya İstanbul üniversite Cerrahpaşa'nın çeşitli bölümlerinde öğrenim gören 517 öğrenci katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar uygun örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Araştırma verilerini elde etmek için Kısa Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeğinin Gözden Geçirilmiş Formu, Yaşam Becerileri ölçeği kullanılmıştır. Demografik değişkenlerin bilgisine ulaşabilmek için katılımcılara Demografik Bilgi Formu verilmiştir. Çalışmada ana boyut ve alt boyut ilişkilerinin belirlenmesi amaçlı korelasyon analizi uygulanmıştır. Yapısal ilişkileri tanımlamak için de yapısal eşitlik modellemesi uygulanmıştır. Boyutlara yönelik normallik sınaması gerçekleştirilmiş olup test sonucuna göre normal dağılım sağlanmadığı için non-parametrik testler kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda psikolojik dayanıklılığın ve algılanan sosyal desteğin yaşam becerileri üzerinde pozitif yönde anlamlı etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca psikolojik dayanıklılık ve algılanan sosyal destek arasında da pozitif yönde ilişkinin olduğu saptanmıştır. Cinsiyet değişkenine göre Psikolojik dayanıklılık, aile desteği alt boyutu, özel bir insan desteği alt boyutu, algılanan sosyal destek, duygularla ve stresle başa çıkma becerileri alt boyutunda; yaş değişkeni için arkadaş desteği alt boyutunda; gelir algısı değişkeni için psikolojik dayanıklılık, aile desteği alt boyutu ve arkadaş desteği alt boyutlarında; eğitim düzeyi için Aile desteği alt boyutu ve yaşam becerileri genel ve alt boyutları arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the levels of psychological resilience and perceived social support of university students and their life skills was examined. It was also investigated whether psychological resilience, perceived social support and life skills differed according to various demographic variables. The study was carried out with the participation of 517 students studying in various departments of Istanbul University Cerrahpaşa. Participants were selected using the convenience sampling method. The data of the study were obtained using the Brief Resilience Scale, the Revised Form of the Multidimensional Scale of Perceived Social Support, and the Life Skills Scale. The Demographic Information Form was given to the participants to obtain information on demographic variables. Correlation analysis was applied to determine the main dimension and sub-dimension relationships in the study. Structural equation modeling was also applied to define structural relationships. Normality test was performed for the dimensions and non-parametric tests were used since normal distribution could not be achieved according to the test result. As a result of the research, it was concluded that psychological resilience and perceived social support have a positive and significant effect on life skills. In addition, it was determined that there is a positive relationship between psychological resilience and perceived social support. A significant difference was found in the psychological resilience, family support sub dimension, special person support sub-dimension, perceived social support, skills to cope with emotions and stress sub-dimension according to the gender variable; in the friend support sub dimension according to the age variable; in the psychological resilience, family support sub dimension and friend support sub-dimension according to the income perception variable; and in the family support sub-dimension and life skills general and sub-dimension according to the education level.