Geleneksel ve dijital minnettarlık müdahalelerinin üniversite öğrencilerinde psikolojik dayanıklılık üzerindeki etkileri ve algılanan sosyal desteğin aracı rolü: Deneysel bir çalışma
The effects of traditional and digital gratitude interventions on psychological resilience among university students and the mediating role of perceived social support: An experimental study
- Tez No: 978918
- Danışmanlar: PROF. DR. NAGİHAN OĞUZ DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Eğitim ve Öğretim, Psychology, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada geleneksel (kâğıda dayalı minnettarlık yazma) ve dijital (başkalarının görebileceği şekilde dijital platformda minnettarlık yazma ve anonim olarak dijital fotoğraf yoluyla minnettarlık ifade etme) olmak üzere üç farklı minnettarlık müdahale yönteminin bireylerin psikolojik dayanıklılık, algılanan sosyal destek ve minnettarlık üzerindeki etkileri karşılaştırılmış ve minnettarlık ile psikolojik dayanıklılık arasındaki ilişkide sosyal destek algısının aracı rolü incelenmiştir. Minnettarlık müdahalelerinin etkinliği üç ölçüm (ön-test, sontest ve izleme testi) ve dört gruplu (geleneksel minnettarlık yazma, dijital minnettarlık yazma, dijital fotoğrafa dayalı minnettarlık ve kontrol) deneysel bir desenle test edilmiştir. Deney gruplarına 3 hafta süren müdahale yöntemleri uygulanırken kontrol grubuna herhangi bir işlem yapılmamıştır. Ölçme aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Minnettarlık Ölçeği”,“Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”,“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği”,“Minnettarlık Çalışması Değerlendirme Formu”ve“Minnettarlık Takip Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS ve SPSS PROCESS macro (Model 4) kullanılarak yapılmıştır. Katılımcıların zaman ve grup içerisindeki değişimini anlamak amacıyla kullanılan karma MANOVA (Mixed MANOVA) sonucunda zamana göre minnettarlık ve psikolojik dayanıklılık düzeylerinde anlamlı artışlar gözlenmiş olup bu etkilerin kalıcılığını koruduğu ancak algılanan sosyal destek düzeylerinde zaman içinde değişim olmadığı görülmüştür. Gruplara göre karşılaştırıldığında gruplar arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Geleneksel ve dijital müdahalelerin katılımcılarda farkındalık artışı ve olumlu düşünce gelişimini desteklediğini göstermiştir. Dijital müdahale olan gruplarda sosyal destek algısı güçlenmiş; geleneksel müdahale grubunda sosyal etkileşim sınırlı kalmıştır. Bu sonuçlar deney gruplarında psikolojik dayanıklılık, algılanan sosyal destek ve minnettarlık düzeyleri birlikte değerlendirildiğinde zaman içinde anlamlı artışlar olduğunu ve müdahalelerin deney grupları içinde grup fark etmeksizin etkili olduğunu gösterirken, kontrol grubunda ise anlamlı değişim gözlenmemiştir. Ancak deney grupları ile kontrol grubu arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Son olarak bulgular minnettarlık ile psikolojik dayanıklılık arasındaki ilişkide algılanan sosyal desteğin zaman içinde değişkenlik gösteren bir aracılık rolü üstlendiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study compared the effects of three different gratitude intervention methods—traditional (paper-based gratitude writing) and digital (gratitude writing on a digital platform visible to others and expressing gratitude anonymously through digital photographs)—on individuals' psychological resilience, perceived social support, and gratitude. Additionally, the mediating role of perceived social support in the relationship between gratitude and psychological resilience was examined. The effectiveness of gratitude interventions was tested using an experimental design with three measurement points (pre-test, post-test, and follow-up) and four groups (traditional gratitude writing, digital gratitude writing, digital photo-based gratitude, and control). While the intervention groups participated in a three-week program, no intervention was applied to the control group. Data were collected using the“Personal Information Form”,“Gratitude Scale”,“Brief Resilience Scale”,“Multidimensional Scale of Perceived Social Support”,“Gratitude Practice Evaluation Form”, and“Gratitude Follow-up Form”. Analyses were conducted with SPSS and the SPSS PROCESS macro (Model 4). Mixed MANOVA results revealed significant increases over time in gratitude and psychological resilience within the intervention groups, with these effects maintained at follow-up, whereas perceived social support did not show significant changes over time. No significant differences were observed between the intervention groups. Both traditional and digital interventions supported participants' awareness and positive thinking, while digital interventions additionally strengthened perceived social support, with social interaction remaining limited in the traditional group. Overall, the findings indicate that the interventions were effective within the experimental groups, regardless of the method, whereas no significant changes occurred in the control group, and the differences between intervention and control groups were not statistically significant. Finally, the results suggest that perceived social support plays a dynamic mediating role over time in the relationship between gratitude and psychological resilience.