Dünya'da ve Türkiye'de yükseköğretimin ihracatı: eğitim ihracatında avantaj ve dezavantajlar
Exporting higher education in the world and Türkiye: Advantages and disadvantages of exporting education
  1. Tez No: 950597
  2. Yazar: HATİCE GAMZE ÖRS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE AFŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Günümüzde bilgi temelli ekonomilerin yükselişiyle birlikte eğitim, sadece bireysel gelişim aracı olmaktan çıkıp uluslararası rekabette stratejik bir unsur hâline gelmiştir. Küreselleşmenin etkisiyle ülkeler, yükseköğretim kurumlarını uluslararası öğrencilere açarak hem ekonomik hem de kültürel etkiler yaratmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, yükseköğretimin ihracatı, ülkelerin yumuşak güç stratejileri, ekonomik kalkınma hedefleri ve kültürel diplomasileri açısından giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Küreselleşen dünyada eğitim ihracatının stratejik önemini vurgulayan bu çalışma, özellikle Türk yükseköğretim kurumlarının uluslararasılaşma süreçlerini, yükseköğretim ihracatının mevcut durumunu, karşılaşılan zorlukları ve fırsatları ele almaktadır. Çalışmanın amacı, Türkiye'nin yükseköğretim ihracatındaki avantajları ve dezavantajları analiz ederek bu alandaki stratejileri değerlendirmektir. Bu kapsamda, araştırmada nitel araştırma desenine dayalı olarak doküman incelemesi yöntemi kullanılmış; ulusal ve uluslararası literatür, politika belgeleri ve istatistiksel veriler sistematik biçimde analiz edilmiştir. Elde edilen veriler, tematik içerik analizi ile değerlendirilmiş; Türkiye özelinde SWOT analizi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, Türkiye'nin uluslararası öğrenci çekme konusunda önemli bir potansiyele sahip olduğunu, ancak rekabetin arttığı ve bazı yapısal zorlukların sürdüğünü ortaya koymuştur. Çalışma, aynı zamanda kültürel, ekonomik ve politik faktörlerin yükseköğretim ihracatındaki rolünü incelemekte ve Türkiye'nin bu alanda daha fazla fırsat yaratabileceği stratejiler önermektedir. Türkiye'de 'eğitim ihracatı' kavramına doğrudan odaklanan akademik çalışmaların sınırlı olması, bu tezi alana özgün bir katkı hâline getirmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's world, with the rise of knowledge-based economies, education has evolved from being merely a means of individual development into a strategic component of international competition. As a result of globalization, countries aim to generate both economic and cultural influence by opening their higher education institutions to international students. In this context, the export of higher education is gaining increasing importance in terms of soft power strategies, economic development goals, and cultural diplomacy. This study emphasizes the strategic significance of education exports in a globalizing world and specifically focuses on the internationalization processes of Turkish higher education institutions, the current state of higher education exports, and the associated challenges and opportunities. The primary aim is to analyze the advantages and disadvantages of Türkiye's higher education exports and to evaluate strategic approaches in this field. Within this scope, the study employs a qualitative research design based on the document analysis method. National and international academic literature, policy documents, and statistical data were systematically reviewed and thematically analyzed. A SWOT analysis was also conducted to assess Türkiye's current position in the field of education export. The findings indicate that Turkey holds significant potential to attract international students; however, increasing global competition and structural challenges remain. Additionally, the study examines the role of cultural, economic, and political factors in higher education exports and proposes strategies through which Türkiye can expand its opportunities in this area. The limited number of academic studies that directly focus on the concept of“education export”in Türkiye makes this thesis a unique contribution to the field.