Transsfenoidal hipofiz cerrahilerinde opioid bazlı anestezi ile opioid içermeyen anestezinin postoperatif kognitif bozukluğa etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of opioid-based anesthesia and opioid-free anesthesia on postoperative cognitive dysfunction in transsphenoidal pituitary surgeries
  1. Tez No: 950598
  2. Yazar: GÖKÇE ÇİLE ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİFE DİLEK İÇLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada transsfenoidal hipofiz cerrahisi geçirecek hastalarda deksmetedomidin ile opioid içermeyen anestezi uygulamasının opioid içeren anestezi uygulamasına göre postoperatif kognitif fonksiyonlar üzerine etkisinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem:Çalışma prospektif, randomize kontrollü olarak iki grup şeklinde planlandı. 18-65 yaş aralığındaki ASA I, II ve III olan, okuma yazma bilen hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastalara preoperatif dönemde standardize mini mental test (SMMT) uygulandı ve sonuçları kaydedildi. İndüksiyonda propofol ve remifentanil / deksmedetomidin uygulandı. Anestezi idamesinde propofol ve remifentanil kullanılan hastalar Grup R, propofol ve deksmedetomidin kullanılan hastalar Grup D olarak sınıflandırıldı. BİS değerlerinin 40-60 aralığında tutulması hedeflendi. İntraoperatif SKB, DKB, KAH ve BİS değerleri; anestezi indüksiyonundan önce, entübe edildikten sonra ve takip eden 15. dk, 30. dkve 1. saatte kayıt altına alındı. Hastaların toplam anestezi, ekstübasyon ve göz açma süreleri kaydedildi. Postoperatif 24. saat ve 3. haftada SMMT tekrarlandı ve sonuçları kaydedildi. Bulgular:Hastaların demografik verileri istatistiksel olarak benzerdi. Postoperatif SMMT skorları arasında istatistiksel olarak fark gözlenmedi (p>0,05). Grup içi SMMT skorlarının karşılaştırılmasında her iki grupta da postoperatif 3. haftada, preoperatif döneme kıyasla istatistiksel olarak anlamlı birartış gözlendi (p0.05). Ekstübasyon ve göz açma süresi, Grup D'de Grup R'ye göre anlamlı olarak daha uzun bulundu (p0,05) KAH ve OAB ölçümleri istatistiksel olarak benzerdi (p>0,05) BİS ölçümleri açısından yalnızca entübasyonu takiben 15.
Özet (Çeviri)
Introduction:This study aims to compare the effects of opioid-free anesthesia using dexmedetomidine versus opioid-based anesthesia on postoperative cognitive functions in patients undergoing transsphenoidal pituitary surgery. MaterialsandMethods:The study was designed as a prospective, randomized controlled trialwith two groups. Patients aged between 18 and 65 years, classified as ASA I, II, or III, and who were literate were included in the study. All patients underwent a standardized Mini-Mental State Examination (MMSE) in the preoperative period, and the results were recorded. During induction, propofol was administered in combination with either remifentanil or dexmedetomidine. Patients who received propofol and remifentanil for anesthesia maintenance were a ssigned to Group R, while those who received propofol and dexmedetomidine were a ssigned to Group D. The BIS values were targeted to be maintained within the range of 40–60. Intraoperative measurements of systolic blood pressure (SBP), diastolic blood pressure (DBP), mean arterial pressure (MAP), and BIS values were recorded before anesthesia induction, after endotracheal intubation, and at the 15th minute, 30th minute, and 1st hour following intubation. Total anesthesia duration, extubation time, and eye-opening time were also recorded.The MMSE was repeated at postoperative 24 hours and at the 3rd week, and the results were documented. Results:The demographic characteristics of the patients were statistically comparable between groups. No statistically significant difference was observed in postoperative MMSE scores between the groups (p>0.05).