Öfke yönetiminde iletişim ve duygusal zekanın rolü: Sağlık kuruluşları üzerine bir araştırma
The role of communication and emotional intelligence in anger management: A study on healthcare institutions
- Tez No: 950608
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma öfke yönetiminde iletişim becerileri ve duygusal zekânın rollerini incelemeyi ve öfke durumunun bu ilişkilerde aracı bir değişken olarak işlev görüp görmediğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Sağlık kuruluşlarında görev yapan profesyoneller üzerinde gerçekleştirilen araştırmada, bağımsız örneklemler t-testi, ANOVA, açımlayıcı faktör analizi (AFA), doğrulayıcı faktör analizi (DFA) ve yapısal eşitlik modellemesi (YEM) gibi çeşitli istatistiksel analiz tekniklerinden yararlanılmıştır. Bulgular, hem iletişim becerilerinin hem de duygusal zekânın öfke yönetimi ile pozitif ve anlamlı bir şekilde ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Ancak beklentilerin aksine, öfke durumu, iletişim becerileri ile öfke yönetimi arasındaki ilişkide ya da duygusal zekâ ile öfke yönetimi arasındaki ilişkide istatistiksel olarak anlamlı bir aracılık etkisi göstermemiştir. Ayrıca, öfke durumunun öfke yönetimi üzerinde anlamlı bir doğrudan etkisi de tespit edilmemiştir. Demografik değişkenlerin ise duygusal zekâ, iletişim becerileri, öfke durumu ve öfke yönetimi üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamıştır. Bu bulgular, sağlık çalışanları arasında etkili öfke yönetiminde iletişim becerileri ve duygusal zekânın belirleyici rolünü vurgularken, öfke gibi geçici duygusal durumların bu bağlamda yeterli düzeyde aracılık yapmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This present study study aims to investigate the roles of communication skills and emotional intelligence in anger management, with a particular focus on examining whether the state of anger functions as a mediating variable in these relationships. Conducted among professionals employed in healthcare institutions, the research employed a range of statistical techniques including independent samples t-test, ANOVA, exploratory factor analysis (EFA), confirmatory factor analysis (CFA), and structural equation modeling (SEM). The results indicate that both communication skills and emotional intelligence are positively and significantly associated with anger management. However, contrary to expectations, the state of anger did not demonstrate a statistically significant mediating effect on the relationship between communication skills and anger management, nor between emotional intelligence and anger management. Furthermore, the state of anger was not found to exert a significant direct effect on anger management. Demographic variables were also found to have no significant influence on emotional intelligence, communication skills, anger state, or anger management. These findings underscore the critical role of communication skills and emotional intelligence in effective anger regulation among healthcare professionals, while also suggesting that transient emotional states such as anger may not sufficiently mediate or predict anger management capacities in this context.