MEB'e bağlı özel okullarda öğretmen olarak çalışan personelin zaman yönetimi üzerine ampirik bir araştırma
An empirical research on time management of personnel working as teachers in private schools affiliated to the MNE
  1. Tez No: 950607
  2. Yazar: DUYGU SAĞLAM GÜVENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasının amacı, İstanbul ilinde aktif faaliyet gösteren Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı özel okullarda görev yapan öğretmenlerin zaman yönetimi becerilerini değerlendirmek ve bu becerilerin çeşitli demografik değişkenlerle ilişkisini ortaya koymaktır. Günümüz eğitim sürecinin verimliliğinde önemli bir rol üstlenmiş olan zaman yönetimi, öğretmenlerin yalnızca bireysel performanslarını değil, aynı zamanda görev yaptıkları kurumsal başarıyı da etkileyen kritik bir faktördür. Literatürde yer alan çalışmalara baktığımızda etkili zaman yönetimi becerilerine sahip öğretmenlerin sınıf içi uygulamalarda daha başarılı oldukları görülmektedir. Bu durum mesleki tükenmişliği daha düşük düzeyde yaşadıkları ortaya koymaktadır. Bu çalışmanın kapsamını ise İstanbul ili örnekleminde özel okullarda çalışan 400 öğretmeni içermektedir. Nicel araştırma yöntemine dayalı olarak gerçekleştirilen bu çalışmada, Ramazan Yirci ve Ahmet Yavuz tarafından geliştirilen“Öğretim Sürecinde Zaman Yönetimi Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma sonrasında elde edilen veriler ise SPSS programı ile farklı analiz yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonuçlarına göre öğretmenlerin büyük bir kısmı zaman yönetimi konusunda olumlu tutumlar sergilemektedir. Özellikle“Derse zamanında başlama”,“sınıfı selamlama”ve“konular arasında bağlantı kurma”gibi alanlarda yüksek katılım görülmüştür. Yine“günlük plan yapma”ve“kısa not alma”gibi alanlarda gelişim gereksinimi tespit edilmiştir. İstanbul şehir merkezinden uzak bölgelerde görev yapan öğretmenlerde ise zaman yönetimi puanlarının daha yüksek olması ve özel ders veren öğretmenlerin daha düşük puanlar alması bu araştırmada dikkat çeken faktörlerdir. Sonuç olarak bu araştırma ile öğretmenlerin zaman yönetimi becerilerinin hem bireysel gelişim hem de kurumsal verimlilik açısından geliştirilmesi gerektiği ortaya konmuştur. Bu bağlamda değerlendirildiğinde ise zaman yönetimi eğitiminin hizmet içi programlara dâhil edilmesi gerekmektedir. Ayrıca yönetsel destek mekanizmalarının güçlendirilmesi ise çalışma çerçevesinde ve elde edilen bulgular doğrultusunda önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this master's thesis is to evaluate the time management skills of teachers working in private schools affiliated to the Ministry of National Education operating in Istanbul and to reveal the relationship between these skills and various demographic variables. Time management, which has assumed an important role in the efficiency of today's educational process, is a critical factor that affects not only the individual performance of teachers but also the institutional success of the institution where they work. When we look at the studies in the literature, it is seen that teachers with effective time management skills are more successful in classroom practices. This situation reveals that they experience professional burnout at a lower level. The scope of this study includes 400 teachers working in private schools in the sample of Istanbul province. In this study, which is based on quantitative research method, 'Time Management Scale in Teaching Process' developed by Ramazan Yirci and Ahmet Yavuz was used. The data obtained after the research were analysed by using different analysis methods with SPSS software. According to the results of the analyses, most of the teachers have positive attitudes towards time management. Especially in areas such as 'starting the lesson on time', 'greeting the class' and 'making connections between subjects', high participation was observed. Again, the need for improvement was identified in areas such as 'making a daily plan' and 'taking short notes'. The fact that the time management scores of the teachers working in the regions far away from the city centre of Istanbul are higher and the teachers giving private lessons have lower scores are the factors that draw attention in this study. As a result, this study revealed that teachers' time management skills need to be improved in terms of both individual development and institutional efficiency. In this context, time management training should be included in in-service programmes. In addition, strengthening administrative support mechanisms is recommended within the framework of the study and in line with the findings obtained.