Karadeniz´de kirliliği önleme imkânı: Karadeniz çevre rejiminin değerlendirilmesi ve Akdeniz rejimi ile karşılaştırmalı analizi possibilities for preventing pollution in the Black Sea: An assessment of the Black Sea environmental regimes and a comparative analysis with the Mediterranean regime
- Tez No: 950624
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSOY KUTLUK, PROF. DR. GÖKHAN ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez, Karadeniz çevresinin korunmasına yönelik uluslararası işbirliği imkânlarını ve kıyıdaş ülkelerin çevre politikalarını, uluslararası çevre rejimleri çerçevesinde değerlendirmektedir. Yarı kapalı ve ekolojik açıdan izole bir deniz olan Karadeniz, uzun yıllardır yoğun kirlilik baskısıyla karşı karşıyadır. Endüstriyel, tarımsal ve evsel kaynaklı atıklar ile balast suları gibi insan faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan çevresel bozulma, bölgenin ekosistem sağlığını ve kıyıdaş ülkelerin ekonomik ve sosyal dokusunu ciddi biçimde tehdit etmektedir. Bu çalışmada, söz konusu kirliliğe yol açan temel faktörler açıklanmış; kıyıdaş ülkelerin çevresel önceliklerinin Karadeniz'in korunmasına ne ölçüde yansıdığı, uygulanan çevre politikaları ve uluslararası işbirliği çabalarının kirliliği önleme ve azaltmadaki etkinliği sorgulanmıştır. Ayrıca, bu çabaların yetersiz kalması hâlinde ortaya çıkabilecek çevresel ve siyasi riskler analiz edilmiş; başarılı bir çevre rejiminin oluşturulabilmesi için gerekli yapısal ve kurumsal koşullar ortaya koyulmuştur. Tezin temel araştırma sorusu, Bükreş Sözleşmesi'nin Karadeniz'de kirlilikle mücadelede yeterli bir rejim olup olmadığıdır. Bu bağlamda çalışma, Barselona Sözleşmesi ile karşılaştırıldığında Bükreş Sözleşmesi'nin kıyıdaş ülkeler için daha etkili çevre politikaları ve yönetim uygulamalarının geliştirilmesine nasıl katkı sunabileceği sorusuna da odaklanmaktadır. Bu çerçevede, Karadeniz'e yönelik çevre politikaları, uygulanan uluslararası anlaşmalar ve bu anlaşmaların etkileri; Barselona Sözleşmesi ve Bükreş Sözleşmesi özelinde, karşılaştırmalı analiz yöntemiyle incelenmiştir. Sonuç olarak, mevcut çevresel rejimlerin Karadeniz'de çevresel güvenliği sağlamada yetersiz kaldığı ve bölgenin korunması için daha işlevsel, kapsayıcı ve eşitlikçi işbirliği modellerine ihtiyaç duyulduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis evaluates the possibilities of international cooperation for the protection of the Black Sea environment and examines the environmental policies of the littoral states within the framework of international environmental regimes. The Black Sea, a semi-enclosed and ecologically isolated body of water, has long been subjected to intense pollution pressures. Environmental degradation resulting from industrial, agricultural, and domestic waste, as well as ballast water and other human activities, pose a serious threat to the ecosystem of the region and the socio-economic fabric of the littoral states. In this study, the main factors contributing to the pollution in question are explained; the extent to which the environmental priorities of the coastal states are reflected in the protection of the Black Sea, as well as the effectiveness of the implemented environmental policies and international cooperation efforts in preventing and reducing pollution, are questioned. In addition, the potential environmental and political risks that may arise if these efforts prove insufficient are analyzed, and the structural and institutional conditions necessary for establishing a successful environmental regime are identified. The main research question of the thesis is: Is the Bucharest Convention an adequate regime for combating pollution in the Black Sea? In this context, it also examines how, compared to the Barcelona Convention, this regime can contribute to the development of more effective environmental policies and governance practices for the littoral states. Within this framework, the environmental policies regarding the Black Sea, the international agreements in force, and the impacts of these agreements are examined through comparative analysis, with a specific focus on the Barcelona Convention and Bucharest Convention. As a result, it is concluded that the current environmental regimes are insufficient to ensure environmental security in the Black Sea, and that more functional, inclusive, and equitable models of cooperation are needed to protect the region.