SSCB Sonrası Dönemde Türkistan'da Sosyal Canlanma ve Kültürel Kimliklerin Yeniden İnşası
Social Revival and the Reconstruction of Cultural Identities in Turkestan in the Post-Soviet Period
- Tez No: 950625
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS EMRE TANSÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla birlikte, Türkistan ve Kafkasya'da bulunan Türk Cumhuriyetlerde dinî ve kültürel değişimlerin derin etkileri yaşanmıştır. Sovyet yönetimi, dinî ve kültürel faaliyetleri sınırlayarak, yerel kimlikleri ve kültürel mirası bastırmasına rağmen Sovyet döneminin sona ermesiyle birlikte, dinin yeniden canlanması ve kültürel kimliğin korunması ön plana çıkmıştır. Dinin yeniden canlanması sürecinde, ibadet yerlerinin yeniden inşası ve dini pratiklerin restore edilmesi önemli bir rol oynamıştır. İbadet yerlerinin restore edilmesi, toplumun dini kimliğinin yeniden şekillenmesine katkıda bulunmuştur. Bu süreçte, yerel halkın dini değerlere olan ilgisi artarken, dini liderlerin ve örgütlerin etkisi de artmıştır. Kültürel kimlik ve dil politikaları da bu süreçte önemli bir rol oynamıştır. Yerel dillerin korunması ve teşvik edilmesi, toplumun kültürel çeşitliliğini ve kimliğini güçlendirdiği gibi yerel kültürel mirasın korunması ve yeniden canlandırılması da bu sürecin önemli bir parçası olmuştur. Bu değişimlerin toplumsal ve siyasal etkileri de olmuştur. Bazı kesimler, dinin yeniden canlanmasının toplumda birlik ve dayanışmayı artırdığını ve yerel kimliklerin güçlenmesine katkıda bulunduğunu savunurken, bazı kesimler ise bu sürecin bölgesel istikrarsızlığa ve siyasi çatışmalara yol açabileceğini öne sürmüştür. Özellikle etnik ve dini farklılıkların olduğu bölgelerde, dinî ve kültürel değişimler siyasi ayrılıklara neden olurken, bu değişimlerin bugünkü yansımaları ve geleceği hala tartışma konusudur. Sonuç olarak, Sovyet sonrası Türk Cumhuriyetlerdeki dinî ve kültürel değişimler, bölgenin geçmişini, bugününü ve geleceğini etkileyen karmaşık ve önemli bir süreçtir. Bu değişimler, toplumların dinî ve kültürel kimliklerini yeniden tanımlamasına ve şekillendirmesine olanak tanımıştır. Ancak, bu süreçlerin yan etkileri ve uzun vadeli etkileri henüz tam olarak anlaşılmamıştır.
Özet (Çeviri)
With the collapse of the Soviet Union, the Turkic Republics in Central Asia and the Caucasus have experienced profound religious and cultural changes. Although the Soviet regime suppressed local identities and cultural heritage by limiting religious and cultural activities, with the end of the Soviet era, the revival of religion and the preservation of cultural identity came to the fore. In the process of religious revival, the reconstruction of places of worship and the restoration of religious practices played an important role. The restoration of places of worship contributed to the reshaping of the religious identity of the community. In this process, the local population's interest in religious values has increased, while the influence of religious leaders and organizations has also increased. Cultural identity and language policies have also played an important role in this process. The preservation and promotion of local languages has strengthened the cultural diversity and identity of the community, and the preservation and revitalization of local cultural heritage has also been an important part of this process. These changes have also had social and political impacts. While some have argued that the revival of religion fosters unity and solidarity in society and contributes to the strengthening of local identities, others have argued that this process can lead to regional instability and political conflicts. Especially in regions of ethnic and religious diversity, religious and cultural changes have led to political divisions, while the current repercussions and future of these changes are still a matter of debate. In conclusion, religious and cultural changes in the post-Soviet Turkic Republics are a complex and important process affecting the past, present and future of the region. These changes have enabled societies to redefine and reshape their religious and cultural identities. However, the repercussions and long-term effects of these processes are not yet fully understood.