Testiküler seminomda tümör mikroçevresinin immünfenotipik analizi
Immunophenotypic analysis of tumor microenvironment in testicular seminoma
  1. Tez No: 950635
  2. Yazar: RAMADAN BİLGİN AKALIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL İSAL ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Onkoloji, Patoloji, Oncology, Pathology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tümör Biyolojisi ve İmmünolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Testiküler seminom, erkeklerde en sık görülen germ hücreli tümörlerden biridir. Bu tezin amacı, testiküler seminomun tümör mikroçevresini immünofenotipik açıdan incelenerek, testiküler seminom örneklerinde CD4+, CD8+ ve CD163+ hücrelerin varlığının belirlenmesi ve bunların tümör evreleri, serum tümör belirteçleri ve lenfovasküler invazyon (LVI) ile ilişkilerini araştırmaktır. Ayrıca, immün hücrelerin tümör mikroçevresindeki dağılımının tümör prognozuna etkisi incelenmesidir. Bu amaçla materyal olarak, çeşitli klinik evrelerdeki seminom hastalarından alınan testis dokusu örnekleri kullanılmıştır. Bu örnekler immünohistokimyasal yöntemle boyanarak, CD4+, CD8+ ve CD163+ hücreler analiz edilmiştir. Yapay zeka destekli dijital patoloji analizi, özellikle CD8+ hücrelerin sayımı ve yerleşiminin hassasiyetle yapılmasına olanak sağlamıştır. YOLO modelinden faydalanılarak yapılan bu analiz, immün hücrelerin yoğunluklarını doğru bir şekilde tespit etmeye katkı sağlamıştır. İstatistiksel analizler sonucunda, CD4+ hücrelerin evre II seminomada daha yoğun olduğu, ancak CD8+ ve CD163+ hücrelerin dağılımındaki farkların klinik açıdan anlamlı olmadığı gözlemlenmiştir. Bu bulgular, testiküler seminomun tümör mikroçevresindeki immün hücrelerin rolünü anlamada önemli bir katkı sunmaktadır. CD4+ hücre yoğunluğundaki artışın evre II seminomlarda belirgin olduğu ve bu artışın prognoz üzerinde potansiyel olarak olumlu bir etkisi olabileceği ortaya konmuştur. Yapay zeka desteğiyle yapılan analizler, immün hücrelerin daha hassas bir şekilde değerlendirilmesine olanak sağlamış ve gelecekteki çalışmalar için dijital patoloji analizlerinin önemini vurgulamıştır. Bu çalışma, testiküler seminomun tedavi ve prognoz yönetiminde yeni yaklaşımlar geliştirilmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Testicular seminoma is one of the most common germ cell tumors in men. The aim of this thesis is to examine the tumor microenvironment of testicular seminoma from an immunophenotypic perspective, to determine the presence of CD4+, CD8+ and CD163+ cells in testicular seminoma samples and to investigate their relationship with tumor stages, serum tumor markers and lymphovascular invasion (LVI). In addition, to examine the effect of the distribution of immune cells in the tumor microenvironment on tumor prognosis. For this purpose, testicular tissue samples taken from seminoma patients at various clinical stages were used as material. These samples were stained with immunohistochemical methods and CD4+, CD8+ and CD163+ cells were analyzed. Artificial intelligence-supported digital pathology analysis allowed the counting and localization of CD8+ cells in particular with precision. This analysis, which was performed by utilizing the YOLO model, contributed to the accurate determination of the density of immune cells. As a result of statistical analyses, it was observed that CD4+ cells were more dense in stage II seminoma, but the differences in the distribution of CD8+ and CD163+ cells were not clinically significant. These findings provide an important contribution to understanding the role of immune cells in the tumor microenvironment of testicular seminoma. It was revealed that the increase in CD4+ cell density was significant in stage II seminomas and that this increase could have a potential positive effect on prognosis. The analyses performed with the support of artificial intelligence allowed for a more sensitive evaluation of immune cells and emphasized the importance of digital pathology analyses for future studies. This study may contribute to the development of new approaches in the treatment and prognosis management of testicular seminoma.