Yurt dışındaki Türk okullarında görev yapmış öğretmenlerin mesleki uygulamalarında karşılaştığı sorunlar ve çözüm stratejileri
Problems faced by teachers working in turkish schools abroad in their professional practices and solution strategies
  1. Tez No: 950636
  2. Yazar: SÜHEYLA GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmanın amacı, yurt dışındaki Türk okullarında görev yapmış öğretmenlerin mesleki uygulamalarda karşılaştıkları sorunları tespit etmek ve bu sorunlara yönelik çözüm stratejileri geliştirmektir. Çalışma öğretmenlerin yabancı bir ülkede karşılaştıkları kültürel, mesleki ve kişisel zorlukları anlamayı ve bu zorlukların çözümüne katkı sağlamayı hedeflemektedir. Aynı zamanda yurt dışında görev yapmayı planlayan öğretmenler ve diğer ilgili paydaşlar için rehberlik edici bilgiler sunmayı amaçlamaktadır. Araştırma nitel bir yaklaşımla yürütülmüş olup araştırmada fenomenoloji deseni kullanılmıştır. Bu yöntem, öğretmenlerin mesleki deneyimlerini derinlemesine anlamak için uygun bir çözüm sunmaktadır. Çalışma grubunu Kırgızistan, Türkmenistan, Gürcistan, Suudi Arabistan, Katar ve Kuveyt gibi farklı ülkelerde MEB'e bağlı Türk okullarında görev yapmış 10 öğretmen oluşturmaktadır. Katılımcılar, kartopu örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Veriler, literatür taraması sonucu oluşturulan ve uzman görüşleri ile geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Görüşmeler, katılımcıların onayıyla yüz yüze ya da çevrimiçi olarak gerçekleştirilmiş ve her biri yaklaşık 30 dakika sürmüştür. Verilerin analizi için içerik analizi yöntemi kullanılmış, veriler kodlanarak kategorilere ve temalara ayrılmıştır. Elde edilen bulgular öğretmenlerin eğitim süreçlerinde öğrencilerle iletişim, ulusal sınav hazırlığı, öğretim yöntemleri, sınıf yönetimi, okul yönetimiyle ilişkiler, meslektaş ve veli etkileşimleri gibi pek çok alanda sorun yaşadığını ortaya koymuştur. Bunun yanı sıra öğretmenlerin kültürel uyum, kişisel gelişim ve yeni yaşam koşullarına uyum sağlama gibi bireysel düzeyde zorluklar yaşadıklarını ortaya koymuştur. Çalışma, yurt dışında görev yapmayı planlayan öğretmenlere ve bu süreçte görev alan paydaşlara hem teorik hem de pratik açıdan önemli bilgiler sunmaktadır. Aynı zamanda ilgili literatüre katkı sağlayarak bu alanda yapılacak yeni çalışmalar için bir referans niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the challenges faced by teachers working in Turkish schools abroad and develop solutions for these issues. It looks at the cultural, professional, and personal difficulties teachers face in foreign countries and seeks to help resolve them. The study also provides guidance for teachers planning to work abroad and other stakeholders. It uses a qualitative, phenomenological approach to better understand teachers' professional experiences. The study group consists of 10 teachers who have worked in Turkish schools affiliated with the Ministry of National Education (MEB) in countries like Kyrgyzstan, Turkmenistan, Georgia, Saudi Arabia, Qatar, and Kuwait. Participants were chosen using snowball sampling. Data were collected through semi-structured interviews based on literature review and expert opinions. Each interview lasted about 30 minutes and was conducted either face-to-face or online, with the participants' consent. For data analysis, content analysis was used to categorize and code the responses into themes. The findings show that teachers face various challenges in their work, including communication with students, preparing for national exams, teaching methods, classroom management, and relationships with school staff, colleagues, and parents. Additionally, teachers also struggle with personal issues such as adapting to new cultures, personal development, and adjusting to new living conditions. The study provides valuable theoretical and practical insights for teachers planning to work abroad, as well as for relevant stakeholders. It also contributes to the existing literature and can serve as a reference for future research.