Distemper hastalığı bulunan köpeklerde CRP seviyesinin araştırılması
Investigation of CRP levels in dogs with distemper disease
- Tez No: 950656
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAL GAZYAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, Canine Distemper Virus (CDV) ile enfekte olan köpeklerde C-reaktif protein (CRP) düzeyi ölçülerek, CRP'nin distemper hastalığında inflamasyon biyobelirteci olarak kullanım potansiyelinin araştırılması, hastalığın prognozu için bir biyobelirteç olarak potansiyelini, CRP değerleri ile belirlenmesi amaçlandı. Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi'nde yürütülen bu çalışmada, CDV pozitif 27 köpek çalışma grubunu ve sağlıklı 10 köpek kontrol grubunu oluşturdu. CDV enfeksiyonu hızlı test kitleri ile teşhis edildi. Serum CRP düzeyleri ise FUJİ DRİ-CHEM NX500IC cihazı ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the potential of CRP as a biomarker of inflammation in distemper disease by measuring C-reactive protein (CRP) levels in dogs infected with Canine Distemper Virus (CDV) and to determine its potential as a biomarker for prognosis of the disease with CRP values. In this study conducted at Kırıkkale University Faculty of Veterinary Medicine Animal Hospital, 27 CDV positive dogs constituted the study group and 10 healthy dogs constituted the control group. CDV infection was diagnosed with rapid test kits. Serum CRP levels were measured with FUJİ DRİ-CHEM NX500IC device.