Artırılmış gerçeklik destekli öğretim uygulamalarının okul öncesi çocukların erken geometri becerisine etkisi
The effect of augmented reality-supported instructional applications on preschool children's early geometry skills
  1. Tez No: 950657
  2. Yazar: BÜŞRA BİLİR ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞARE AKTAŞ ARNAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu araştırmanın amacı, artırılmış gerçeklik destekli öğretim uygulamalarının, 60-72 aylık düşük sosyoekonomik düzeydeki okul öncesi çocukların erken geometri becerisine etkisini incelemektir. Araştırmada, öntest-sontest-kalıcılık ölçümlerini içeren 4x3 karışık ölçümler desenine sahip, kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. 2024-2025 eğitim öğretim yılında Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı, bünyesinde anasınıfı olan ilkokullar ölçüt örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Bu ilkokullarda yer alan anasınıfları arasından gönüllülük esasına dayalı olarak deney ve kontrol grupları uygun örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırmanın örneklemini AR-EGOP'un araştırmacı tarafından uygulandığı deney1 (n=22), AR-EGOP'un öğretmen tarafından uygulandığı deney2 (n=13), EGOP'un öğretmen tarafından uygulandığı deney3 (n=13) ve kontrol grubu (n=14) oluşturmaktadır. Veriler, bu çalışmada geliştirilen Dijital Erken Geometri Testi (DEGT) aracılığıyla toplanmıştır. Kontrol grubuna AR-EGOP'un kazanımları, göstergeleri ve kavramları haftalık çizelge oluşturularak verilmiştir. AR-EGOP ve EGOP tüm deney gruplarına haftada üç gün dokuz hafta olmak üzere 27 oturumda uygulanmıştır. DEGT, uygulama öncesinde (öntest), uygulama sonrasında (sontest) ve uygulamadan iki hafta sonra (kalıcılık testi) olmak üzere üç kez uygulanmıştır. Elde edilen fark puanları üzerinden gerçekleştirilen analizlerde, grup değişkeninin (deney1, deney2, deney3 ve kontrol) bağımlı değişken üzerindeki etkisini incelemek amacıyla tek faktörlü varyans analizi (One-Way ANOVA) uygulanmıştır. Araştırma bulguları, çocukların DEGT fark puanı ortalamalarında anlamlı bir artış olduğunu ortaya koymuştur. Bu artışın, kontrol grubuna kıyasla deney1, deney2 ve deney3 gruplarında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu bulunmuştur. Deney grupları arasında yapılan karşılaştırmalarda ise, deney1 ve deney3 grupları arasında deney 1 grubu lehine anlamlı bir fark bulunurken, deney2 ile deney3 grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Ayrıca, etki büyüklüğü değerleri incelendiğinde; AR-EGOP'un ve EGOP'un uygulandığı gruplarda etki büyüklüğü geniş düzeydedir. Kalıcılık testi fark puanlarına dayalı analiz sonuçları ise, programların etkisinin zaman içinde sürdüğünü ortaya koymuştur. Sonuç olarak hem AR-EGOP'un hem de EGOP'un düşük sosyoekonomik düzeydeki okul öncesi çocukların erken geometri becerisinin gelişiminde etkili olduğu; AR-EGOP ile EGOP arasında da AR-EGOP lehine anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of augmented reality (AR)-supported instructional practices on the early geometry skills of preschool children aged 60–72 months from low socioeconomic backgrounds. The study employed a quasi-experimental design with a control group and a 4x3 mixed measures design, including pretest, posttest, and retention test measurements. In the 2024–2025 academic year, primary schools affiliated with the Gaziantep Provincial Directorate of National Education that included preschool classrooms were identified using criterion sampling. Among the preschool classes in these schools, experimental and control groups were selected based on voluntary participation using purposive sampling. The sample consisted of four groups: Experimental Group 1, in which AR-EGOP (Augmented Reality–Supported Early Geometry Education Program) was implemented by the researcher (n = 22); Experimental Group 2, where AR-EGOP was implemented by the teacher (n = 13); Experimental Group 3, in which the non-AR version (EGOP) was implemented by the teacher (n = 13); and a Control Group (n = 14). The data were collected through the Digital Early Geometry Test (DEGT), developed specifically for this study. For the control group, the learning outcomes, indicators, and concepts targeted by AR-EGOP were provided through a weekly activity schedule without any AR or structured intervention. Both AR-EGOP and EGOP were implemented in the experimental groups three days a week over nine weeks, totaling 27 sessions. The DEGT was administered at three time points: before the intervention (pretest), immediately after the intervention (posttest), and two weeks following the intervention (retention test). To examine the effect of group (Experimental 1, Experimental 2, Experimental 3, and Control) on the dependent variable, a one-way analysis of variance (One-Way ANOVA) was conducted based on the difference scores. The findings revealed a statistically significant increase in the DEGT difference score means of children in the experimental groups compared to the control group. Specifically, the difference scores of Experimental Groups 1, 2, and 3 were significantly higher than those of the control group. Comparisons among experimental groups indicated a statistically significant difference in favor of Experimental Group 1 over Experimental Group 3, while no statistically significant difference was found between Experimental Groups 2 and 3. Moreover, the examination of effect size values indicated a large effect size in the groups where AR-EGOP and EGOP were implemented. The results of the retention test analysis, based on difference scores, demonstrated that the effects of the programs were sustained over time. In conclusion, both AR-EGOP and EGOP were found to be effective in enhancing the early geometry skills of preschool children from low socioeconomic backgrounds, with AR-EGOP showing a significantly greater impact compared to EGOP.