Sağlık turizminde arı ürünlerinin kullanımında yerel halk algısı ve yenilikçi bir ürün geliştirme yaklaşımı
Local perceptions and an innovative product development approach in the use of bee products in health tourism
  1. Tez No: 950659
  2. Yazar: MERVE CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VASFİYE HAZAL ÖZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Turizmi İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışma, Muğla'da yaşayan yerel halkın çam balı-polen enerji barı, propolis katkılı bal içeceği ve polenli granola gibi arı ürünü bazlı yiyecek-içecek ürünlerine yönelik algılarını ve sağlık turizmine katkılarını nitel yöntemlerle incelenmiştir. Muğla'nın çam balı üretimindeki liderliği, sağlık turizminde yerel değerlerle fark yaratma potansiyeli sunar. 20 mülakat, 16 katılımcıyla iki odak grup ve 30 kişiyle duyusal analiz verileri tematik analizle değerlendirilmiştir. Bulgular üç tema altında özetlenmiştir: 1. Yerel Halkın Algıları: Çam balının bölge kimliğiyle güçlü bir şekilde özdeşleştiği belirlenmiştir. Enerji barı ve granola ürünlerinin otantik olarak değerlendirildiği; propolis içeceğinin ise yenilikçi bulunmasına rağmen yeterince tanınmadığı saptanmıştır. Bal ve polen ürünlerine yönelik sağlık faydalarına olan güvenin yüksek olduğu; buna karşın propolis konusunda bilgi eksikliği yaşandığı tespit edilmiştir. Tüketiciler tarafından, estetik ambalaj tasarımlarına ve bilgilendirici etiketlere ihtiyaç duyulduğu ifade edilmiştir. 2. Sağlık Turizmine Katkılar: Söz konusu ürünlerin, Muğla'nın“doğal sağlık destinasyonu”olarak markalaştırılmasına katkı sağlayabileceği öne sürülmüştür. Ayrıca yerel ekonominin desteklenebileceği ve turist memnuniyetinin artırılabileceği değerlendirilmiştir. Enerji barı ve granolanın kahvaltılık ya da hediyelik olarak kullanılabileceği; bal bazlı içeceklerin ise spa ve sağlıklı yaşam uygulamalarında tercih edilebileceği belirtilmiştir. 3. Duyusal Analiz: Enerji barı ve granola ürünlerinin tat, doku ve sağlık algısı açısından olumlu değerlendirmeler aldığı görülmüştür. Öte yandan, propolis içeceğinin içeriğinde bulunan zencefil nedeniyle bazı tüketiciler tarafından olumsuz karşılandığı ve bu nedenle ürün formülasyonunda uyarlamaya gidilmesi gerektiği ifade edilmiştir. Sonuç ve Öneriler: Muğla'nın çam balı mirasının, sağlık turizmi kapsamında yenilikçi ürünlerle değerlendirilebileceği sonucuna ulaşılmıştır. Bu bağlamda, çeşitli öneriler geliştirilmiştir: ürünlerin sağlık turizmi hizmetlerine entegre edilmesi, yerel üretimin artırılması, propolis konusunda bilgilendirici eğitimlerin düzenlenmesi ve“Çam Balı ve Sağlık”temalı farkındalık kampanyalarının yürütülmesi gerektiği vurgulanmıştır. Çalışmanın sınırlılıkları arasında, yerel halkın görüşlerine odaklanılması ve kullanılan nitel araştırma yöntemlerinin genellenebilirliğinin sınırlı olması yer almaktadır. Gelecek araştırmalarda sağlık turistlerinin görüşlerine yer verilmesi ve daha geniş örneklemlerle nicel analizlerin gerçekleştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the perceptions of Muğla's local residents regarding innovative bee product-based food and beverage items (pine honey-pollen energy bar, propolis-infused honey drink, pollen granola) and their potential contributions to health tourism using qualitative methods. Muğla's leadership in pine honey production offers a unique opportunity for differentiation in health tourism through local values. Data from 20 semi-structured interviews, two focus groups with 16 participants, and a sensory analysis pilot with 30 participants were analyzed thematically. Findings are organized under three themes: 1. Perceptions of the Local Community: It has been determined that pine honey is strongly identified with the regional identity. Energy bars and granola products are perceived as authentic, while the propolis beverage is considered innovative but remains relatively unfamiliar to the public. There is a high level of trust in the health benefits of honey and pollen products; however, a lack of knowledge regarding propolis has been observed. Consumers have expressed a need for aesthetically pleasing packaging and informative labeling. 2. Contributions to Health Tourism: It has been suggested that these products could contribute to branding Muğla as a“natural health destination.”Additionally, they are seen as supporting the local economy and enhancing tourist satisfaction. Energy bars and granola could be used as breakfast items or souvenirs, while honey-based beverages may be preferred in spa and wellness practices. 3. Sensory Analysis: Energy bar and granola products received positive evaluations in terms of taste, texture, and perceived health benefits. On the other hand, the ginger content in the propolis beverage was negatively received by some consumers, indicating a need for product reformulation. Conclusion and Recommendations: The study concludes that Muğla's pine honey heritage can be valorized through innovative products within the context of health tourism. In this regard, several recommendations have been developed: integrating the products into health tourism services, increasing local production, organizing educational activities to raise awareness about propolis, and conducting awareness campaigns themed“Pine Honey and Health.”The study's limitations include its focus on the opinions of the local population and the limited generalizability of the qualitative research methods used. Future studies are advised to include the perspectives of health tourists and to employ quantitative analyses with larger sample sizes.