İslam düşüncesinde yeni arayışlar: Tarık Ramazan örneği
New approaches in islamic thought: the case of Tariq Ramadan
- Tez No: 950658
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hakkari Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam ve Mezhepler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez, önemli bir İslam düşünürü, akademisyen ve Hasan el-Benna'nın torunu olan Tarık Ramazan'ın entelektüel kimliği ve düşünsel yaklaşımını ele almaktadır. Ramazan'ın kültürel birikimi, bilgi altyapısı, etkilendiği ve etkilediği şahsiyetler incelenmiş; tek boyutlu, indirgemeci bir İslami kimlikten uzaklaşarak aklı ve tefekkürü merkeze alan özgün yaklaşımı analiz edilmiştir. Çalışmada, İslam dünyasında ortaya çıkan sosyo-politik olay ve olgulara karşı Ramazan'ın samimi ve özgün duruşu vurgulanmakta; özellikle görünmeyeni görünür kılma çabası ve toplumsal gerçekliği ortaya çıkarma gayreti ön plana çıkarılmaktadır. Geleneksel kalıplardan ve dış etkenlerin yönlendirdiği söylemlerden uzak durarak İslam düşüncesini sahici ve eleştirel bir bakışla yeniden yorumlama çabası ele alınmaktadır. Orta Doğu'nun uzun yıllara yayılan sosyal, psikolojik, ekonomik ve kültürel tahribatına rağmen Ramazan'ın bu bölgeye dair geliştirdiği çözüm arayışları ve entelektüel katkıları değerlendirilmektedir. Onun yaklaşımı, toplumun hassas dengelerini indirgemeden ele alan, daha derin hakikatleri ortaya koymayı amaçlayan bütüncül ve tefekküri bir yöntem olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the intellectual profile and philosophical approach of Tariq Ramadan, a prominent Islamic thinker, academic, and grandson of Hasan al-Banna. It examines his cultural background, accumulated knowledge, and the figures who have influenced and been influenced by him. Ramadan departs from a reductionist and monolithic understanding of Islamic identity by placing reason and reflective thought (tafakkur) at the center of his worldview. The study highlights his original and sincere responses to socio-political events within the Islamic context, emphasizing his commitment to unveiling hidden dimensions of reality that are often overlooked or deliberately obscured. Rather than relying on traditional arguments and dominant narratives shaped by external interests, Ramadan seeks to reinterpret Islamic thought through a lens of authenticity and critical inquiry. In particular, the thesis discusses how his thought addresses the complex realities of the Middle East—marked by deep-rooted social, psychological, economic, and cultural challenges—while also responding to external hegemonic pressures. By offering an alternative intellectual pathway, Ramadan contributes to a renewed Islamic discourse that resonates with both individual and collective aspirations. His method embodies a comprehensive, non-reductive analysis of society, aiming to uncover deeper truths and cultivate a more dynamic understanding of Islam in the modern world.