Algılanan ebeveyn öz yeterlik düzeyi ile çocukların duygusal ve davranışsal problemleri arasındaki ilişkide öz-şefkatin ve ebeveynlik stresinin rolü.
The role of self-compassion and parentıng stress ın the relatıonshıp between perceıved parental self-effıcacy and children's emotional and behavioral problems.
  1. Tez No: 950667
  2. Yazar: IRODA POZELDINOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİSA SEVİ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmada algılanan ebeveyn öz-yeterliği ve çocuklarının duygusal ve davranışsal problemleri arasındaki ilişkide anne ve babaların ebeveynlik stres düzeyinin aracı rolünü incelemek ve algılanan ebeveynlik becerilerine yönelik öz-yeterlik ve ebeveyn stresi değişkenleri arasındaki ilişkide öz-şefkatin düzenleyici rolünü araştırmak amaçlanmıştır. Araştırma evreni İstanbul Türkiye'de yaşamakta olan 36-72 ay yaş aralığında çocuğu olan anne ve babalardır. Araştırma örneklemini kolayda örnekleme yöntemi doğrultusunda ulaşılmış İstanbul Türkiye'de yaşayan 36-72 ay yaş aralığında çocuğu olan 409 anne ve babadan oluşturmuştur. Katılımcıların 226'sı kadın 183'ü ise erkektir. Mevcut araştırmada nicel analiz yöntemlerinden birisi olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veriler Güçler ve Güçlükler Anketi, Öz-Şefkat Ölçeği, Berkeley Ebeveyn Öz Yeterlik Ölçeği ve Algılanan Ebeveynlik Stresi Ölçeği aracılığıyla elektronik ortamda toplanmıştır. Betimleyici analizler ve değişkenler arası ilişkilerin incelenmesi için IBM SPSS 25.0 programı, aracılık ve düzenleyicilik hipotezlerinin test edilmesi için Hayes (2022) tarafından geliştirilen PROCESS Macro 4.2 eklentisi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizlerin sonucunda hem anne hem de babalarda algılanan ebeveyn öz yeterlik düzeyi ile çocukların duygusal ve davranışsal problemleri arasındaki ilişkide ebeveynlik stresinin kısmi aracı rolünün olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra ebeveyn öz yeterlik düzeyi ve ebeveynlik stresi arasında öz-şefkatin düzenleyici rolü olduğu bulunmuştur. Ulaşılan bulgular, mevcut literatür çerçevesinde ele alınmış ve gelecekteki araştırmalar ile uygulamalara yönelik tavsiyeler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of parenting stress in the relationship between perceived parental self-efficacy and children's emotional and behavioral problems, and to investigate the moderating role of self-compassion in the relationship between parental self-efficacy and parenting stress. The population of the study consists of mothers and fathers living in Istanbul, Turkey, who have children between the ages of 36 and 72 months. The sample was composed of 409 parents (226 women and 183 men) reached through convenience sampling, all of whom have children in the same age range and reside in Istanbul. The study employed a correlational research design, one of the quantitative analysis methods. Data were collected electronically using the Strengths and Difficulties Questionnaire, the Self-Compassion Scale, the Berkeley Parenting Self-Efficacy Scale, and the Perceived Parenting Stress Scale. Descriptive analyses and examinations of the relationships among variables were conducted using IBM SPSS 25.0, while mediation and moderation hypotheses were tested with PROCESS Macro 4.2 developed by Hayes (2022). The results of the analyses revealed that parenting stress partially mediates the relationship between perceived parental self-efficacy and children's emotional and behavioral problems for both mothers and fathers. Additionally, self-compassion was found to play a moderating role in the relationship between parental self-efficacy and parenting stress. The findings were discussed within the framework of existing literature, and recommendations for future research and practical applications were provided.