16 ile 18. yüzyıllar arasındaki İstanbul temalı minyatürlerin animasyon yoluyla canlandırılarak İstanbul'un dönüşümünün gösterilmesi amacıyla bir tanıtım filmi oluşturulması
Creating a promotional film to illustrate the transformation of Istanbul by animating miniatures depicting Istanbul between the 16th and 18th centuries
  1. Tez No: 950670
  2. Yazar: ARTÜR VAHE KARAPEKMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL ERİM GÜLAÇTI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Görsel kültürün dijitalleşmesiyle birlikte, geleneksel sanat eserleri çağdaş anlatı biçimleriyle yeniden yorumlanabilmektedir. Estetik bir üretim biçimi olmanın ötesinde, Osmanlı resim sanatı dönemin kültürel kodlarını yansıtan özgün bir anlatı dili sunmaktadır. Bu çalışma, İstanbul'un 16. ile 18. yüzyıllar arasındaki tarihsel, kültürel ve mimari dönüşümünü konu alan bir tanıtım filminin, Osmanlı minyatürlerinin dijital ortamda iki boyutlu animasyonla yeniden yorumlanması yoluyla üretilmesini amaçlamaktadır. Bu araştırmada nitel ve nicel veri toplama yöntemleri kullanılmıştır. İlk aşamada, yerel ve uluslararası arşivlerden elde edilen minyatürler nakkaş, yapım yılı ve betimlenen bölgeye göre sınıflandırılmış; dijital ortama aktarılarak iki boyutlu animasyon tekniğiyle hareketlendirilmiştir. Veri toplama sürecinde literatür taraması, uzman görüşleri ve görsel analizler kullanılmıştır. İkinci aşamada, geliştirilen animasyonun etkinliğini değerlendirmek amacıyla 18-23 yaş arası 120 lisans öğrencisine, Google Forms üzerinden 15 soruluk bir anket uygulanmıştır. Anketten önce 20 kişilik bir grupla ön test gerçekleştirilmiştir. Animasyonda, geleneksel minyatür estetiğine bağlı kalınarak perspektifsiz sahne düzeni, detaylı figürler, canlı renkler tercih edilmiş; ışık ve gölge kullanılmamıştır. Bu yaklaşım, kültürel mirasın korunması ve erişilebilirliğine katkı sağlayan, eğitim, müzecilik, kültür turizmi ve dijital arşivleme alanlarında uygulanabilir özgün bir model sunmaktadır. Bu tezde geliştirilen animasyon, geleneksel minyatür estetiğine bağlı kalınarak, çağdaş izleyicinin görsel okuma alışkanlıklarına uygun biçimde yapılandırılmıştır. Animasyon süreci, tarihî görselleri statik belgelemenin ötesine taşıyarak dijital anlatı teknolojileri aracılığıyla interaktif ve immersif bir deneyime dönüştürmüştür. Bu yöntem, yalnızca teknik bir üretim değil, aynı zamanda kültürel aktarım ve yorumlamayı içeren metodolojik bir yaklaşım olarak değerlendirilmiştir. Böylece minyatür sanatı, dinamik ve çok katmanlı bir anlatı formu olarak yeniden ele alınmış; kültürel mirasın korunmasıyla birlikte, dönüştürücü potansiyeli de dijital ortamda etkinleştirilmiştir. Sonuç olarak bu tez, geleneksel sanatların dijital kültür içinde yeni işlevler kazanabileceğini ortaya koymakta; Osmanlı resim sanatının iki boyutlu animasyonla yeniden canlandırılması, geçmişin sanatsal izlerinin yalnızca belgelenmesini değil, çağdaş anlatı biçimleriyle yeniden deneyimlenmesini de mümkün kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The digitalization of visual culture traditional artworks can be reinterpreted through contemporary narrative forms. Beyond its aesthetic value, Ottoman miniature painting offers a unique narrative language that reflects the cultural codes of its time. This study aims to produce a promotional film depicting Istanbul's historical, cultural, and architectural transformation between the 16th and 18th centuries by digitally reanimating Ottoman miniatures through two-dimensional animation. This study employs both qualitative and quantitative data collection methods. In the first phase, miniatures from local and international archives were classified by artist, date, and depicted region, then digitized and animated using two-dimensional techniques. Data were gathered through literature review, expert opinions, and visual analysis. In the second phase, a 15-question survey (12 closed-ended, 3 open-ended) was conducted via Google Forms with 120 undergraduate students aged 18–23, following a pilot test with 20 participants. The animation preserved traditional miniature aesthetics—non-perspectival composition, detailed figures, vivid colors, and avoidance of light-shadow effects. This approach offers a unique, applicable model for cultural heritage preservation in education, museology, cultural tourism, and digital archiving. The animation developed in this thesis adheres to traditional miniature aesthetics while adapting to contemporary visual reading habits. The process transforms historical images from static documentation into an interactive and immersive digital narrative experience. This method is regarded not merely as a technical production but as a methodological approach involving cultural transmission and interpretation. Thus, miniature art is reimagined as a dynamic, multi-layered narrative form, activating its transformative potential in the digital realm alongside heritage preservation. Consequently, this thesis demonstrates that traditional arts can acquire new functions within digital culture; the revitalization of Ottoman pictorial art through two-dimensional animation enables not only the documentation of artistic traces from the past, but also their re-experiencing through contemporary narrative forms.