Eğitsel kaçış oyununa dayalı fen etkinliklerinin problem çözme becerisinin geliştirilmesinde kullanımı: Karma yönteme dayalı eylem araştırması
The use of science activities based on educational escape game in the development of problem solving skills: A mixed-method action research
  1. Tez No: 950686
  2. Yazar: FATMA NUR EKŞİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF GÜVEN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu araştırmada, eğitsel kaçış oyununa dayalı fen etkinliklerinin, okul öncesi öğrencilerinin problem çözme becerilerini geliştirmede kullanımı incelenmiştir. Araştırma Düzce ilinin Gölyaka ilçesindeki bir devlet anaokulunda gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın katılımcıları 4'ü kız, 4'ü erkek olmak üzere 8 beş yaş (60-72 aylık) grubundaki öğrenciden oluşmaktadır. Araştırma karma yöntem yaklaşımına dayalı eylem araştırması deseni kullanılmıştır. Araştırmada veriler problem çözme becerisi ölçeği (PÇBÖ), araştırmacı günlüğü, fotoğraf ve video kayıtları, yarı yapılandırılmış öğrenci görüşme formları, yarı yapılandırılmış uzman gözlem ve değerlendirme formları, öğrenci ürünleri kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada okul öncesi öğrencilerinin problem çözme beceri düzeylerinin belirlenmesinde Problem Çözme Becerisi Ölçeği kullanılmıştır. Problem Çözme Becerisi Ölçeği'nin güvenirlik katsayısı 0.86'dır.Verilerin analizinde, öğrencilerin problem çözme becerileri düzeylerinin tespitinde betimleyici istatistikten yararlanılmıştır. Eğitsel kaçış oyununa dayalı fen etkinliklerinin öğrencilerin problem çözme becerilerine etkisinin analizinde Wilcoxon İşaretli Sıralar testi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen nicel bulgular, eğitsel kaçış oyununa dayalı fen etkinliklerinin okul öncesi öğrencilerinin problem çözme becerilerinde istatistiksel olarak anlamlı bir artış sağladığını ortaya koymuştur. Problem çözme becerilerine ilişkin nitel sonuçlar, öğrencilerin problem durumlarını çok boyutlu ve farklı perspektiflerden ele alarak çeşitli çözüm önerileri geliştirdiklerini göstermektedir. Bu sonuç, öğrencilerin yaratıcı problem çözme becerilerinde anlamlı bir gelişim yaşadıklarına işaret etmektedir. Karma yöntemle gerçekleştirilen bu eylem araştırması kapsamında, öğrencilerin eğitsel kaçış oyununa dayalı fen etkinliklerine katılım sırasında kendilerini mutlu hissettikleri belirlenmiştir. Zaman kısıtlaması, oyunun eğlenceli yapısı, farklı tasarlanmış sınıf ortamı, materyaller, pekiştireç kullanımı ve grup çalışması gibi unsurların, öğrencilerin etkinliğe yönelik olumlu tutum geliştirmelerine katkı sunduğu saptanmıştır. Bununla birlikte, problem durumlarının niteliği, kullanılan materyaller ve sınıf ortamının yapısı öğrenciler tarafından zorlayıcı unsurlar olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca öğrencilerin, yeni bir eğitsel oyun tasarımında farklı oyun modellerine ve ilgi alanlarına uygun ödüllere yönelik beklentilerinin bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğrenci görüşleri genel olarak problem çözme becerilerinde bir gelişme yaşandığını desteklemektedir. Araştırmacı ve uzman görüşlerine göre, eğitsel kaçış oyunlarının okul öncesi eğitim düzeyine uygun olduğu, fen temalarının oyunu ilgi çekici kıldığı ve öğrencilerin süreçte aktif katılım yoluyla iş birliği geliştirdiği sonucuna varılmıştır. Bu doğrultuda, eğitsel kaçış oyununa dayalı fen etkinliklerinin okul öncesi eğitimde etkili bir öğretim yöntemi olarak kullanılabileceği ileri sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the use of science activities based on educational escape game in developing problem solving skills of preschool students was investigated. The research was conducted in a state kindergarten in Gölyaka district of Düzce province. The participants of the study consisted of 8 five-year-old (60-72 months) students, 4 girls and 4 boys. The research used action research design based on mixed method approach. The data were collected using the problem solving skills scale (PSS), researcher diary, photographs and video recordings, semi-structured student interview forms, semi-structured expert observation and evaluation forms, and student products. In the study, the Problem Solving Skill Scale was used to determine the problem solving skill levels of preschool students. The reliability coefficient of the Problem Solving Skill Scale is 0.86. In the analysis of the data, descriptive statistics were used to determine the problem solving skill levels of the students. Wilcoxon Signed Ranks test was used to analyse the effect of science activities based on educational escape game on students' problem solving skills. The quantitative findings of the study revealed that educational escape game-based science activities provided a statistically significant increase in preschool students' problem solving skills. The qualitative results related to problem solving skills show that students developed various solution proposals by addressing problem situations from multidimensional and different perspectives. This result indicates that students experienced a significant improvement in their creative problem solving skills. Within the scope of this mixed-method action research, it was determined that students felt happy during participation in science activities based on the educational escape game. Factors such as time limitation, fun nature of the game, differently designed classroom environment, materials, use of reinforcers and group work were found to contribute to students' positive attitudes towards the activity. However, the nature of the problem situations, the materials used and the structure of the classroom environment were evaluated as challenging factors by the students. In addition, it was concluded that students had expectations for different game models and rewards suitable for their interests in a new educational game design. Student opinions support that there is an improvement in problem solving skills in general. According to the researcher and expert opinions, it was concluded that educational escape games are suitable for preschool education level, science themes make the game interesting and students develop cooperation through active participation in the process. In this direction, it is suggested that science activities based on educational escape games can be used as an effective teaching method in preschool education.