Fibril biyopolimerlerin (fibroin, keratin) spektroskopik ve dinamik-mekanik özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of spectroscopic and dynamical-mechanical properties of fibrillar biopolymers (fibroin, keratin)
  1. Tez No: 95070
  2. Yazar: BAKİ AKSAKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SHAVAL V. MAMEDOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Tezin amacı endüstride geniş kullanılan ipek ve yünün yapısının önemli kısmı olan fibroin ve keratin isimli fibril proteinlerde Elektron Spin Rezonansının (ESR) ve dinamik-mekanik özelliklerinin (kırılma gerilimi a, yaşam ömrü x ve yapıya hassas parametre y, ve sıcaklığa dayanıklılık) ölçülmesi sonuçlarını deneysel incelemek, bunları karşılaştırmak ve mümkün olan orantılıkları belirtmektir. Bu amaca ulaşabilmek için ESR metodu ve manivela kaldıraç mekanizması kullanılmıştır. Dış etkiler olarak sıcaklık kinetiği, UV ve y ışınları, ve farklı rutubetlilik derecesi kullanılmıştır. İlk defa oda sıcaklığında her iki fibril proteinde karmaşık ESR spektrumu gözlenmiştir ve spektrumun içerdiği bütün piklere uygun olan serbest radikalli süreçlerin mekanizmaları incelenmiştir. Diğer taraftan, 77 K' de UV ve y ışımanın etkisi altında ESR spektrumu gözlenmiş, bu spektrumdaki piklerin doğası incelenmiş ve sıvı azottan oda sıcaklığına geçildikçe oluşan rekombİnasyon kinetiği araştırılmıştır. Ayrıca, bundan önceki yayınlarımız kullanılarak oda sıcaklığından 500 K'e kadar ESR spektrumun değişmesi ve fibroin ve keratindeki SR' lerin sıcaklığa dayanıklılığı öğrenilmiştir. Aym doğalı örneklerde hem hiçbir etki olmadan hem de UV etkisi altında yıpranma özellikleri (a, x, y) ölçülmüş ve serbest radikalli süreçlerin kinetiğiyle karşılaştınlmıştır. Neticede, bir ters orantılık açıklanmıştır, yani SR' lerin derişimi arttıkça mekanik istikrarın azaldığı gözlenmiştir. Nihayet, bu süreçlerde nemli ve nemi alınmış örneklerde UV etkisinin farklı olduğu ilk defa gösterilmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of the thesis is to examine experimentally the measurement results of the Electron Spin Resonance (ESR) and dynamical-mechanical properties (tensile strength of breaking a, lifetime x, structure-sensitive parameter y, and temperature durability) of the fibrillar proteins so called“fibroin and keratin”which are important parts of the structures of silk and wool widely used in industry, compare them, and determine the possible proportionalities. In order to realize this aim, ESR method and Lever Mechanism was used. As external effects, temperature kinetics, UV and y irradiation, and different humidity ratios were chosen. For the first time, at room temperature in both fibrillar proteins a complex ESR spectrum was observed and the mechanisms of the processes with free-radical (FR) appropriate to the peaks involved in spectrum were examined. On the other hand, at 77 K under the effects of UV and y irradiation ESR spectrum was observed, the nature of the peaks in the spectrum was ascertained. Moreover, the recombination kinetics process occurring while the temperature was being increased from liquid hydrogen temperature to the room temperature was investigated. In addition, by using our previous studies, the variations of ESR spectrum till 500 K and the durability of FRs against temperature were learnt. In the same type of samples both without any effect and under UV effect the degradation properties (a, x, y) were measured and compared with the kinetics of the processes with FR. Consequently, an inverse proportionality was determined, that is, it was observed that the higher the concentration of FRs the less the mechanical strength. Besides, in these processes, for the first time it was shown that the effects of UV irradiation in the samples of different humidity degree are of different origin.