Sınır rollerinin örgütün bilgi işleme kapasitesi üzerindeki etkileri,
The effects of boundary spanners on the information processing capacity of the organization,
- Tez No: 950690
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ABDÜLKADİR VAROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Günümüzün dinamizm ve karmaşıklık ile ifade edilen çalkantılı ortamlarında örgütler farklı seviyelerde ve artan sayıda kararlar vermek durumundadır. Bu kararların doğruluğu örgütlerin sürdürülebilirliği açısından büyük önem arz etmektedir. Organizasyonel kararların doğruluğunu sağlayan unsurlardan biri örgütün bilgi işleme sürecinin etkinliğidir. Bilgi işleme süreci, örgüt yapısının temel işlevlerinden biri olan bilginin toplanmasını, işlenmesini ve yayılması faaliyetlerini içermektedir Ayrıca örgütün bilgi gereksinimlerinin, iş akışlarının artan çeşitliliği, belirsizliği ve karşılıklı bağımlılığının bir fonksiyonu olarak arttığı öne sürülmektedir. Bilgi işleme teorisi örgütün bilgi gereksinimleri ile bilgi işleme kapasitesi arasında bir uyum sağlanması halinde örgütsel performansa ulaşılabildiği iddiasındadır. Bilgi işleme teorisi bilgi işleme kapasitesinin arttırılmasına yönelik yapısal mekanizmalar olarak dikey bilgi sistemlerini ve yanal ilişkileri önermiştir. Bununla birlikte örgüt içinde sınır rolü görevini üstlenen aktörler de bilgi işleme işlevini yerine getirmektedir. Buna karşılık literatür araştırmasında sınır rolleri ve bilgi işleme kapasitesi arasındaki ilişkiye yönelik benzer nitelikte bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu nedenle ağ merkeziyetlerine göre farklı işlevler gerçekleştiren sınır rolleri ile bilgi işleme arasındaki ilişkinin derinlemesine araştırılması amaçlanmıştır. Ağ merkeziyet konumlarına göre sınır rollerinin bilgi işleme işlevlerini ortaya çıkarmak ve bilgi işleme kapasitesi ile ilişkilendirmek literatür açısından özgün bir değer taşıma potansiyeline sahiptir. Bu nedenle keşifsel bir araştırma planlanmış, savunma sanayinde faaliyet gösteren bir odak şirket belirlenmiş ve bu şirkette çalışan beyaz yakalı bir örneklem üzerinde araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmalarda sosyal ağ analiz ve nitel analiz çalışması ile farklı ağ merkeziyetlerinde bulunan sınır rollerinin işlevleri ile bilgi işleme kapasitesi arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre ağdaki merkezilik konumlarına göre farklılaşan şekilde sınır rolleri bilgi temin etme, bilgi kayıtlama ve bilgi paylaşım faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. Araştırma bulgularına göre arasındalık merkeziliği ve saf aracılık konumundaki aktörler bilgi işleme bağlamında sınır rolü işlevini gerçekleştirirken örgütün bilgi işleme kapasitesini arttıran yanal ilişkiler ve dikey bilgi sistemlerini kullanmaktadır. Buna ilaveten arasındalık merkeziliği ve saf aracılık konumundaki sınır rolleri bilgi işleme gereksinimlerini azaltan ve bütünleştirici yapıları; hiyerarşi, kurallar ve programları da araçsal olarak kullanmaktadır. Arasındalık merkeziliği ve saf aracılık konumundaki aktörler organizasyonda irtibat rolü işlevi ile bölümler arasında koordinasyon da sağlamaktadır. Araştırma bulguları, bilgi işleme bağlamında arasındalık merkeziliği ve saf aracılık konumundaki sınır rolleri ile bilgi işleme kapasitesi, dikey bilgi sistemleri ve yanal ilişkiler arasındaki ilişkilerin varlığını desteklemektedir. Bu keşifsel araştırmada elde edilen bulgulara dayanarak bir araştırma modeli ve araştırma sorunsalı önerisi ile iki araştırma önerisi ortaya konulmuştur. Bu keşifsel araştırma sonucunda elde edilen bulgular, sınır rolleri ile örgütün bilgi işleme kapasitesi arasındaki ilişkiyi ortaya koyan önermeler bilgi işleme teorisine farklı bir bakış açısı sağlama potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
In today's turbulent environment characterized by dynamism and complexity, organizations are required to make decisions at various levels and in increasing numbers. The accuracy of these decisions is of great importance for the sustainability of organizations. One of the factors that ensures the accuracy of organizational decisions is the effectiveness of the organization's information processing process. The information processing process includes the activities of collecting, processing, and disseminating information, which are among the fundamental functions of organizational structure. It is also assumed that the organization's information requirements increase as a function of the growing diversity, uncertainty, and interdependence of workflows. Information Processing Theory proposes that organizational performance can be achieved when there is fit between an organization's information requirements and its information processing capacity. To increase information processing capacity, Information Processing Theory proposes structural mechanisms such as vertical information systems and lateral structures. Additionally, actors who undertake boundary-spanning roles within the organization also perform information processing functions. However, a review of the literature reveals no similar studies that examine the relationship between boundary-spanning roles and information processing capacity. For this reason, the study aims to explore in depth the relationship between boundary-spanning roles that perform different functions based on their network centralities and information processing. Revealing the information processing functions of boundary- spanning roles according to their positions in network centrality and associating them with information processing capacity holds potential for unique contribution to the literature. In this context, an exploratory study was conducted. A focus company operating in the Défense industry was selected, and research was carried out on a white-collar sample working at this company. Through social network analysis and qualitative research, the study examined the relationship between the functions of boundary-spanning roles at different levels of network centrality and information processing capacity. According to the findings, boundary-spanning roles perform activities such as acquiring, recording, and sharing information in ways that vary depending on their centrality in the network. The findings show that actors in positions of betweenness centrality and pure brokerage fulfil the boundary-spanning role in the context of information processing while utilizing lateral structures and vertical information systems, which enhance the organization's information processing capacity. Furthermore, boundary-spanning roles in betweenness centrality and pure brokerage positions also instrumentally use integrative structures such as hierarchy, rules, and programs to reduce information processing requirements. Actors in positions of betweenness centrality and pure brokerage also facilitate coordination between departments within the organization by performing a liaison role. The research findings support the existence of relationships between boundary-spanning roles in positions of betweenness centrality and pure brokerage and information processing capacity, vertical information systems, and lateral structures in the context of information processing. Based on the findings of this exploratory research, a research model and a research problem, along with two research proposals, have been presented. The findings and propositions regarding the relationship between boundary-spanning roles and organizational information processing capacity offer a potential to provide a new perspective on Information Processing Theory.