Artvin Yusufeli monografisi
Monograph of Yusufeli, Artvin
  1. Tez No: 950696
  2. Yazar: CEREN PELİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT BAHADIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu monografi çalışması, Artvin'in Yusufeli ilçesinde şehir merkezi ile birlikte birkaç köyü kapsayacak şekilde hazırlanmıştır. Çalışma beş ana bölümden oluşmakta olup, bölgenin sosyo-kültürel yapısını ve tarihsel süreçlerini kapsamlı şekilde incelemektedir. İlk bölümde, Yusufeli ilçesinin genel özellikleri, tarihsel dönemleri ve kültürel mirası detaylı olarak ele alınmıştır. İkinci bölümde, bölgedeki yerleşim sorunları üzerinde durulmuş ve özellikle mecburi göç süreci incelenmiştir. Üçüncü bölümde, doğum, evlenme ve ölüm gibi önemli hayat geçişleri ile bu dönemlere dair halk arasındaki yaygın inanışlar değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde, Yusufeli'nin mutfak kültürü, halk hekimliği, çocuk oyunları ve halk oyunları, kaynak kişilerden edinilen bilgiler doğrultusunda aktarılmıştır. Beşinci bölümde ise, anonim halk edebiyatı ürünleri detaylı şekilde incelenmiş, bölgeye ait manzum, manzum-mensur ve mensur türlerindeki halk edebiyatı örneklerine yer verilmiştir. Ayrıca Yusufeli halk şiiri ve sözlü kaynaklardan derlenen kültürel değerler üzerinde durulmuştur. Tarih boyunca Yusufeli ilçesinin eski inançların İslam kültürü ile harmanlanması sonucu ortaya çıkan özgün kültürel dokunun, halk arasında yaşayan gelenek ve inançlarda açıkça görüldüğü tespit edilmiştir. Sonuç olarak, Yusufeli ilçesinin kültürel yapısı, geçmişin izlerini taşıyan ve günümüz toplumsal yapısını yansıtan dinamik bir bütün olarak ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This monographic study was prepared to cover the district center of Yusufeli in Artvin, along with several surrounding villages. The work consists of five main sections and provides a comprehensive examination of the region's socio-cultural structure and historical development. In the first section, the general characteristics, historical periods, and cultural heritage of Yusufeli district are discussed in detail. The second section focuses on settlement problems in the region, with particular attention given to the process of forced migration. The third section evaluates major life transitions such as birth, marriage, and death, along with common folk beliefs associated with these stages. The fourth section presents information gathered from local sources on Yusufeli's culinary culture, folk medicine, children's games, and traditional folk dances. In the fifth section, anonymous folk literature products are examined in detail, including poetic, mixed prose-poetry, and purely prose forms specific to the region. This section also highlights local folk poetry and cultural values derived from oral sources. It has been observed that the unique cultural texture of Yusufeli, shaped by the blending of ancient beliefs with Islamic traditions over time, is clearly reflected in the region's living customs and beliefs. In conclusion, the cultural structure of Yusufeli emerges as a dynamic whole that carries the traces of the past while reflecting the contemporary social fabric.