Karar verme süreci ve etik düşüncenin bu süreçteki rolü
The decision-making process and the role of ethical thinking in this process
- Tez No: 950704
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇİN ATASEVEN DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalite ve Üretim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bireyin her davranışı ve eylemi, farkında olmadan ya da isteyerek verdiği kararların sonuçlarını oluşturmaktadır. Karar verme, alternatifler içerisinden en doğru olanını seçme süreci olarak tanımlanmakta; karar verme süreci ise bireyin bilinçli ve rasyonel bir şekilde seçim yapmasını, mevcut seçenekleri değerlendirerek en doğru kararı vermek amacıyla problemi analiz ettiği aşamalardan oluşmaktadır. Bu sebeple karar verme, problemi sonuca kavuşturma ve çevrenin sunmuş olduğu fırsatları değerlendirme sürecidir. Aynı zamanda karar vericinin alacağı kararları etik değerleri ve ilkeleri de göz önünde bulundurarak alması ve bunları eylemlerine yansıtarak sonuçlarını tüm yönleri ile bilmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda bu çalışmanın amacı, akademik kadronun kullandıkları karar verme stillerinin etik karar verme süreçlerindeki etkilerini anlamaya yönelik özgün ve değerli bir katkı sunmayı amaçlamaktadır. Araştırma, bir vakıf üniversitesinde çalışmakta olan 141 akademik personelin katıldığı anketler aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Bunun için araştırmada, Karar Verme Stilleri Ölçeği ve Akademik Etik Değerler Ölçeği kullanılmıştır. Nicel araştırma yönteminin kullanıldığı bu çalışmada, ANOVA, T-testi ve Korelasyon analizi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular ise sonuç kısmında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Every behavior and action of an individual constitutes the results of decisions made either consciously or unconsciously. Decision making is defined as the process of selecting the most appropriate option among alternatives; the decision-making process consists of stages in which the individual consciously and rationally makes a choice by evaluating the available options and analyzing the problem in order to reach the most accurate decision. Therefore, decision making is the process of resolving a problem and evaluating the opportunities presented by the environment. At the same time, the decision maker must take decisions considering ethical values and principles and reflect these in their actions while being fully aware of all consequences. In this context, the aim of this study is to provide an original and valuable contribution to understanding the effects of the decision-making styles used by academic staff on ethical decision-making processes. The research was conducted through surveys completed by 141 academic personnel working at a foundation university. For this purpose, the Decision-Making Styles Scale and the Academic Ethical Values Scale were used in the study. In this study, which employed a quantitative research method, ANOVA, T-test, and Correlation analysis were utilized. The findings obtained are discussed in the conclusion section.