Cerrahi teknik olmayan beceriler ölçeğinin Türkçeye uyarlanması ve bu konuda çocuk cerrahisi öğretim üyeleri ile araştırma görevlilerinin farkındalıkları
Adaptation of the surgical non-technical skills (NOTSS) scale into Turkish and the awareness of pediatric surgery faculty members and residents regarding these skills
  1. Tez No: 950705
  2. Yazar: SÜLEYMAN ARİF BOSTANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL İREM BUDAKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Eğitimi, Education and Training, Health Education
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çalışmamız, cerrahi alanında teknik olmayan becerilerin önemini vurgulayarak, Birleşik Krallık'ta geliştirilen Cerrahi Teknik Olmayan Beceriler (NOTSS) ölçeğinin Türkçeye uyarlanmasını, geçerlilik ile güvenilirlik analizlerinin yapılmasını ve çocuk cerrahisi özelinde farkındalıklarını amaçlamaktadır. Çalışmada, cerrahi ekiplerin durum farkındalığı, karar verme, iletişim, ekip çalışması ve liderlik gibi teknik olmayan becerileri geliştirilerek hasta güvenliğinin artırılması hedeflenmiştir. NOTSS ölçeğinin Türkçeye adaptasyonu sürecinde çeviri, geri çeviri ve uzman görüşü alınarak dilsel ve kültürel uyum sağlanmıştır. Ayrıca, ölçeğin faktör yapısını değerlendirmek amacıyla faktör analizi uygulanmıştır. Araştırma, Türkiye genelinde çeşitli cerrahi branşlarda çalışan toplam 313 öğretim üyesini kapsamaktadır. Örneklem büyüklüğü, psikometrik analizlerin gereksinimlerini karşılamak üzere belirlenmiş ve katılımcılar kolay ulaşılabilirlik yöntemiyle seçilmiştir. Analiz sonuçları, ölçeğin dört faktörlü bir yapı sergilediğini ve bu faktörlerin durum farkındalığı, karar verme, iletişim ve ekip çalışması, liderlik ile uyumlu olduğunu göstermiştir. Cronbach's Alpha katsayıları, ölçeğin genelinde (0.95) ve alt faktörlerinde (0.84-0.92) yüksek iç tutarlılık gösterdiğini ortaya koymuştur: Bu değerler, ölçeğin tüm alt faktörlerinin güvenilir ve tutarlı bir ölçüm sağladığını desteklemektedir. Teknik olmayan becerilerin cerrahi eğitim programlarına entegrasyonu, ameliyathane ortamında ekip uyumunu artırarak hasta güvenliğini iyileştirme potansiyeline sahiptir. Çalışmanın ikinci aşamasında da Türkçeye uyarlanan ölçeği, çocuk cerrahisi alanında çalışan toplam 192 katılımcı (138 öğretim üyesi, 54 araştırma görevlisi) değerlendirmiştir. Katılımcıların demografik dağılımı incelendiğinde, yaş ve mesleki kıdem farklılıklarının teknik olmayan becerilere yönelik farkındalığı etkileyebileceği gözlemlenmiştir. Çocuk cerrahisi araştırma görevlilerinin eğitim sürecinde teknik olmayan becerilere yönelik sistematik bir eğitim programı bulunmamakta, bu beceriler genellikle akran etkileşimi ve deneyim yoluyla kazandığı görülmüştür. Ayrıca, NOTSS ölçeğinin geçerlilik ve güvenilirlik analizleri, Türkiye'de cerrahi ekiplerin performans değerlendirmesinde kullanılabilir bir araç olarak etkili olabileceğini göstermiştir. Sonuç olarak, çalışmada elde edilen bulgular, cerrahi eğitim müfredatında cerrahi teknik olmayan becerilerin Türkçede de kullanabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study emphasizes the significance of non-technical skills in surgery by adapting the Non-Technical Skills for Surgeons (NOTSS) scale, originally developed in the United Kingdom, into Turkish. It aims to assess the validity and reliability of the adapted scale and evaluate awareness of non-technical skills, particularly in the field of pediatric surgery. The study focuses on enhancing surgical teams' situation awareness, decision-making, communication, teamwork, and leadership skills to improve patient safety. The adaptation process included translation, back-translation, and expert review to ensure linguistic and cultural alignment. Additionally, factor analysis was conducted to evaluate the structural validity of the scale. The study sample consisted of 313 faculty members from various surgical specialties across Turkey. The sample size was determined to meet the requirements for psychometric analysis, and participants were selected using a convenience sampling method. The analysis results indicated that the scale exhibited a four-factor structure, aligning with situation awareness, decision-making, communication and teamwork, and leadership. The Cronbach's Alpha coefficients demonstrated high internal consistency for both the overall scale (0.95) and its sub-factors (ranging from 0.84 to 0.92), supporting the reliability and consistency of all components. The integration of non-technical skills into surgical training programs has the potential to improve team coordination in the operating room and enhance patient safety. In the second phase of the study, the adapted Turkish version of the scale was administered to 192 pediatric surgery professionals (138 faculty members and 54 residents). An analysis of the participants' demographic distribution suggested that differences in age and professional seniority may influence awareness of non-technical skills. It was observed that pediatric surgery residents lack a structured training program for non-technical skills, relying primarily on peer interactions and experiential learning. Furthermore, the validity and reliability analysis of the NOTSS scale demonstrated its effectiveness as a tool for evaluating surgical team performance in Turkey. In conclusion, the findings of this study indicate that non-technical skills should be systematically integrated into surgical education curricula and that the adapted NOTSS scale can be effectively utilized in Turkish surgical settings.