Elektrik dağıtım şirketlerinin idari denetimi
Administrative audit of electricity distribution companies
  1. Tez No: 950735
  2. Yazar: HASAN KAŞIKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KENT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Hukuk, Energy, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 339
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki elektrik dağıtım hizmetlerinin hukuki denetim süreçleri ve bu süreçlere bağlı idari yaptırımları kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Kamu hizmeti niteliği taşıyan elektrik dağıtım faaliyetleri, enerjinin güvenli, kesintisiz ve verimli bir biçimde son kullanıcılara ulaştırılmasını hedeflemektedir. Başlangıçta Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından yürütülen bu denetim faaliyetleri, 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu ve 7257 sayılı Kanun ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na devredilmiştir. Çalışmanın temel amacı, bu yetki devrinin hukuki etkilerini ve denetim süreçlerinin piyasada nasıl bir işlevsellik sağladığını değerlendirmektir. Elektrik dağıtım piyasasındaki denetim süreçlerinin hukuki sonuçları, mukayeseli hukuk incelemeleri ve yargı kararları ışığında analiz edilmiştir. İnceleme sonucunda, mevcut hukuki çerçevenin denetim mekanizmasının etkinliğini sağlamada yetersiz olduğu ve EPDK'nın karar alma süreçlerindeki yetkilerinin daha geniş bir hukuki zeminde güçlendirilmesi gerektiği ortaya konulmuştur. Ayrıca, idari yaptırımların ve yargısal denetim mekanizmalarının açık ve uygulanabilir hükümlerle desteklenmesinin, hukuka uygunluk ve hesap verebilirlik açısından kritik önem taşıdığı vurgulanmıştır. Denetim faaliyetlerinin hukuki altyapısının güçlendirilmesi, piyasa güvenilirliğini artırmak, yatırımcılar için öngörülebilirliği sağlamak ve kamu hizmetinin şeffaflığını geliştirmek açısından gereklidir. Bu kapsamda, mevcut yasal düzenlemelerin kapsamlı bir revizyondan geçirilmesi gerektiği ifade edilmiş ve sonuç bölümünde bu değerlendirmeler ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study comprehensively examines the legal oversight processes of electricity distribution services in Turkey and the administrative sanctions associated with these processes. Electricity distribution, characterized as a public service, aims to ensure the safe, uninterrupted, and efficient delivery of energy to end users. Initially, these oversight activities were carried out by the Energy Market Regulatory Authority (EMRA); however, with the enactment of the Electricity Market Law No. 6446 and Law No. 7257, these powers were transferred to the Ministry of Energy and Natural Resources. The primary aim of this study is to assess the legal implications of this transfer of authority and to evaluate how the oversight processes contribute to the orderly functioning of the market. The legal outcomes of oversight processes in the electricity distribution sector have been analyzed in light of comparative legal practices and judicial decisions. The study concludes that the current legal framework is insufficient in ensuring the effectiveness of regulatory mechanisms and emphasizes the need for EMRA's decision-making powers to be strengthened within a broader legal context. Additionally, it highlights the importance of supporting administrative sanctions and judicial review mechanisms with clear, precise, and enforceable provisions to enhance legal certainty and accountability. Strengthening the legal infrastructure of oversight activities is essential for increasing market reliability, ensuring predictability for investors, and enhancing the transparency of public services. In this context, the need for a comprehensive revision of the existing legal regulations is underlined, and these findings are further elaborated in the conclusion section.