Dokdo/Takeşima Adası anlaşmazlığında Güney Kore'nin tutumu ve propaganda unsuru
South Korea's perspective and propaganda in Dokdo/Takeshima Island dispute
  1. Tez No: 950737
  2. Yazar: BURHAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Bölge Çalışmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Asya'da çözülememiş bölgesel ihtilaflardan bir tanesi olan Dokdo/Takeşima Adası anlaşmazlığı, Güney Kore ile Japonya arasında süregelen çok boyutlu bir egemenlik tartışmasıdır. Bu çalışma, propaganda kavramsal çerçevesi üzerinden Güney Kore'nin Dokdo/Takeşima Adası anlaşmazlığındaki tutumunun ulusal, bölgesel ve küresel boyutlardaki yansımalarının nasıl şekillendiği sorusuna cevap aramaktadır. İlk olarak anlaşmazlığın akademik literatürdeki yeri ve propaganda ile olan ilişkisi ele alınmış; bu çerçevede anlaşmazlık üzerine yapılan çalışmalar tematik olarak sınıflandırılarak literatürün odaklandığı alanlar ortaya konmuştur. Propaganda kavramı da kuramsal düzeyde, kaynağı, amacı, yöntemi ve anlaşmazlığa özgü örnekleriyle birlikte tartışılmıştır. Takip eden bölümde anlaşmazlığın tarihsel süreci incelenmiş M.S. 6. yüzyıldan 1990'lı yıllara kadar uzanan dönemde, adanın tarihsel görünümü, Kore ve Japonya açısından taşıdığı anlam ve 1905, 1945, 1951 yıllarında yaşanan kırılma noktaları değerlendirilmiştir. Çalışmanın Güney Kore'nin tutumunu tartıştığı bölümde; Takeşima Günü kararı, ders kitaplarındaki müfredat değişiklikleri, uluslararası spor organizasyonlarındaki sembolik mücadeleler gibi somut olaylar üzerinden analizler gerçekleştirilmiştir. Her bir olay, ulusal, bölgesel ve küresel düzeylerdeki etkileri ele alınarak propaganda ile olan ilişkisi bağlamında tartışılmıştır. Bu doğrultuda Güney Kore'nin anlaşmazlığa yönelik yaklaşımının nedenleri ve sonuçları bütüncül biçimde değerlendirilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the unresolved regional disputes in Asia, the Dokdo/Takeshima Island disagreement represents a multifaceted sovereignty conflict between South Korea and Japan. This study seeks to answer how South Korea's stance on the Dokdo/Takeshima Island dispute, viewed through the lens of propaganda, shapes reflections at national, regional, and global scales. Initially, the position of the dispute within the academic literature and its relationship with propaganda are explored; within this framework, existing studies on the dispute are thematically categorized to highlight the focal areas of the literature. The concept of propaganda is also discussed at a theoretical level, including its origins, purposes, methods, and dispute-specific examples. The following section analyzes the historical process of the dispute, tracing the island's historical portrayal from the 6th century CE to the 1990s, evaluating the significance of the island from both Korean and Japanese perspectives, and examining critical turning points in 1905, 1945, and 1951. The section focusing on South Korea's position analyzes concrete events such as the Takeshima Day decision, curriculum changes in textbooks, and symbolic struggles in international sporting events. Each event is discussed in terms of its impacts at national, regional, and global levels within the context of propaganda. Accordingly, the reasons and consequences of South Korea's approach to the dispute are comprehensively assessed.