Obstructions to the existence of displaceable lagrangian submanifolds
Yer değiştirebilir lagrange altmanifoldlarının varlığına engel olan koşullar
  1. Tez No: 950739
  2. Yazar: NİL İPEK ŞİRİKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELY KERMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Illinois at Urbana-Champaign
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Belirli bir Hamilton fonksiyonunun akışının periyodik bir yörüngesi için Maslov indeksi, Morse indeksi ve Conley-Zehnder indeksini ilişkilendiren bir indeks bağıntısını ve Floer teorisini kullanarak, belirli yer değiştirebilir Lagrange altmanifoldları için bazı varolmama sonuçlarını ifade edip kanıtlıyoruz. Simplektik manifold (M,w)'nın kapalı ve simplektik olarak asferik (symplectically aspherical) olduğu varsayımıyla sonuçlarla başlıyor ve ardından (M,w)'nın zayıf tam (weakly exact) olduğu duruma genelleştiriyoruz. Ele alınan Lagrange altmanifoldları, bölünmüş (split) hiperbolik altmanifoldları, küreleri, kürelerin çarpımlarını, Cayley projektif düzlemini ve kuaterniyonik projektif uzayları içerir.
Özet (Çeviri)
We utilize Floer theory and an index relation relating the Maslov index, Morse index and Conley-Zehnder index for a periodic orbit of the flow of a specific Hamiltonian function to state and prove some nonexistence results for certain displaceable Lagrangian submanifolds. We start with results under the assumption that the symplectic manifold (M,w) is closed and symplectically aspherical and then generalize to the case when (M,w) is weakly exact. The specific Lagrangian submanifolds in consideration are split hyperbolic submanifolds, spheres, products of spheres, Cayley projective plane and quaternionic projective spaces.