Radyofrekans kateter ablasyonu ile pulmoner ven izolasyonu uygulanan paroksismal ve persistan atriyal fibrilasyon hastalarında atriyal ileti özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of atrial conduction properties in patients with paroxysmal and persistent atrial fibrillation undergoing pulmonary vein isolation by radiofrequency catheter ablation
  1. Tez No: 950740
  2. Yazar: PELİN OCAK ALİKALFA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM ÇÖTELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
OCAK ALİKALFA, P. Radyofrekans Kateter Ablasyonu Yolu ile Pulmoner Ven İzolasyonu Uygulanan Paroksismal ve Persistan Atriyal Fibrilasyon Hastalarında Atriyal İleti Özelliklerinin Karşılaştırılması, Uzmanlık Tezi, Ankara, 2025. Atriyal fibrilasyon (AF), sol atriyumda (LA) meydana getirdiği elektriksel ve yapısal yeniden şekillenme ile atriyal ileti özelliklerini etkiler. Bu çalışmanın amacı, LA'da AF gelişimi ile meydana gelen atriyal ileti özelliklerindeki değişiklikleri, radyofrekans (RF) kateter ablasyonu yoluyla pulmoner ven izolasyonu (PVI) uygulanmasının ardından paroksismal AF (PAF) ve persistan AF (PeAF) hasta grupları ile takip süresinde nüks meydana gelen ve gelmeyen hasta grupları arasında karşılaştırmaktır. Çalışmamıza, daha önce herhangi bir atriyal taşiaritmi nedeniyle ablasyon öyküsü olmayan, merkezimizde RF kateter ablasyonu ile işlem sırasında sadece PVI uygulanmış ve LA'da skar dokusu mevcut olmayan toplam 100 hasta dâhil edilmiştir. [34 kadın (%34), ortalama yaş 58,22 ± 10,65 yıl] Hastaların 62'sinde (%62) PAF, 38'inde (%38) PeAF mevcuttur. Tüm hastalarda CARTO veya EnSite X elektroanatomik haritalama sistemleri kullanılarak yüksek çözünürlüklü 3 boyutlu LA haritalamasının ardından RF kateter ablasyonu ile başarılı PVI sağlanmıştır. Her hasta için LA anterior duvarda 9, posterior duvarda 6 ayrı anatomik bölgeden seçilen noktalardan aktivasyon ileti süresi ölçülerek iletinin hızı ve yönü karşılaştırılmıştır. PAF ve PeAF gruplarında LA anterior ve posterior duvarda aktivasyon ileti süreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamış ( 53,36 ± 18,35'e karşın 55,68 ±18,30 , p:0,0663) ; ancak PeAF grubunda, anterior duvardaki ileti yönünde roof bölgesine doğru 14,27 derecelik sapma meydana geldiği izlenmiştir (%95 GA: 0,92–32,39, p < 0,001). PAF grubunda medyan 15,5 ay, PeAF grubunda ise 24,5 ay süren takip sonucunda nüks oranları açısından anlamlı farklılık saptanmamıştır (p = 0,18). Nüks meydana gelen hastaların anterior duvarda aktivasyon ileti sürelerinin, nüks görülmeyen gruba göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha kısa olduğu görülmüştür (48,55 ± 16,92 ms'ye karşın 55,49 ± 18,44 ms, p < 0,001). İki grup arasındaki aktivasyon ileti süreleri kullanılarak oluşturulan ısı haritaları arasındaki fark incelendiğinde, anterior duvarda iletinin en çok LA septal duvarında gecikmeye uğradığı gözlemlenmiştir (p = 0,0010). Nüks meydana gelen hastaların aktivasyon haritalarında iletinin yayılımında epikardiyal ileti sisteminin baskın oluşu göze çarpmaktadır. Nüks meydana gelen hastalarda nüksün en sık nedeni olarak pulmoner ven( PV) rekonneksiyonu ve Bachmann ileti sistemi ile ilişkili atriyal taşikardiler(AT) saptanmıştır. Bu çalışma, LA'da görünür bir yapısal yeniden şekillenme meydana gelmese dahi elektriksel patolojinin hastalığın erken dönemlerinde başlayarak ilerleme gösterdiğini ortaya koymaktadır. Bu nedenle erken dönemde ve bireyin atriyal ileti özelliklerine göre planlanmış olan ablasyon ve sonrasındaki tedavi stratejileri ile işlem başarısı arttırılarak, nüks oranlarında azalma sağlanabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
OCAK ALIKALFA, P. Comparison of Atrial Conduction Properties in Patients with Paroxysmal and Persistent Atrial Fibrillation Undergoing Pulmonary Vein Isolation via Radiofrequency Catheter Ablation, Cardiology Thesis, Ankara, 2025.Atrial fibrillation (AF) affects atrial conduction properties through electrical and structural remodeling that occurs primarily in the left atrium (LA). This study aimed to compare changes in atrial conduction properties caused by AF in patient groups with paroxysmal AF (PAF) and persistent AF (PeAF), as well as between patients with and without recurrence during follow-up after pulmonary vein isolation (PVI) performed via radiofrequency (RF) catheter ablation. A total of 100 patients [34 women (34%), mean age 58.22 ± 10.65 years] without prior ablation history for any atrial tachyarrhythmia, who underwent RF catheter ablation with PVI alone and without detectable LA scar in our center, were included in the study. Among them, 62 patients (62%) had PAF and 38 patients (38%) had PeAF. In all patients, high-resolution three-dimensional LA mapping was performed using either the CARTO® or EnSite™ X electroanatomical mapping system, followed by successful PVI using RF catheter ablation. For each patient, conduction velocity and direction were evaluated by measuring activation time intervals from 9 anatomically defined points on the anterior LA wall and 6 points on the posterior wall. No statistically significant differences were found between PAF and PeAF groups in terms of activation times in the anterior and posterior walls ( 55.68 ± 18.30 vs. 53.36 ± 18.35, p = 0.0663) However, in the PeAF group, a directional shift of conduction toward the roof region with a deviation of 14.27 degrees was observed (95% CI: 0.92–32.39, p < 0.001). After a median follow-up of 15.5 months in the PAF group and 24.5 months in the PeAF group, no statistically significant difference in recurrence rates was detected (p = 0.18). Patients with recurrence showed significantly shorter activation times on the anterior wall compared to those without recurrence (48.55 ± 16.92 ms vs. 55.49 ± 18.44 ms, p < 0.001). Heatmaps generated from activation times revealed that conduction delay was most prominent in the septal region of the anterior LA wall (p = 0.0010). In the activation maps of patients with recurrence, a dominance of epicardial conduction pathways in the propagation of activation was noted. The most common causes of recurrence in these patients were pulmonary vein (PV) reconnection and atrial tachycardias associated with the Bachmann's conduction system. This study demonstrates that even in the absence of overt structural remodeling, electrical pathology may begin and progress in the early stages of the disease. Therefore, tailoring ablation and post-procedural treatment strategies based on individual atrial conduction properties—particularly in the early phase—may enhance procedural success and reduce recurrence rates.