Diyabetik ayağı olan hastaların öz bakım deneyimleri: Nitel bir araştırma
Self-care experiences of patients with diabetic foot: A qualitative study
  1. Tez No: 950751
  2. Yazar: YEŞİM BAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAĞFİRET KAŞIKÇI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, diyabetik ayaklı bireylerin öz bakım deneyimlerini nitel bir yaklaşımla derinlemesine incelemektir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve fenomenolojik tipteki bu araştırma, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Yara Bakım Kliniği'ne başvuran diyabetik ayak şikayeti olan 16 bireyle ölçüt örnekleme yöntemi kullanılarak yürütüldü. Veriler, yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmelerle toplandı ve içerik analizi kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Katılımcıların ortalama yaşı 67.6 yıldır, çoğu erkekti ve diyabet süreleri 14 ila 33 yıl arasında değişmektedir. Birçoğunda nefropati, nöropati ve kardiyovasküler hastalık gibi komplikasyonlar bulunmaktadır. Araştırmada üç ana tema belirlendi: (1) Tanıya verilen duygusal ve bilişsel tepkiler, (2) Diyabetin komplikasyonları ve (3) Destek kaynakları, öz bakım uygulamaları ve diyabetik ayak öz bakımındaki zorluklar. Katılımcılar sıklıkla ayak hijyeni, tırnak bakımı, uygun ayakkabı seçimi, travma önleme ve düzenli kan şekeri ölçümü yer aldı. Katılımcılar sınırlı hareket, aile ve sosyal destek eksikliği, öz bakımda zorluklar ve insülin tedavisinde kesintiler gibi önemli engeller bildirdiler. Sonuç: Araştırmanın sonucunda diyabetik ayaklı bireylerin sıklıkla öz bakım uyguladıklarını ancak önemli zorluklarla karşılaştıklarını bulundu. Aile ve sosyal destek öz bakımı olumlu etkilerken, hareket kabiliyetinin azalması gibi sınırlamalar öz bakımı olumsuz etkilemektedir. Araştırma, diyabetik ayaklı bireyler arasında öz bakımı iyileştirmek ve sürdürmek için bireyselleştirilmiş hemşirelik bakımı, sosyal destek sistemlerinin güçlendirilmesi ve multidisipliner yaklaşımlara olan ihtiyacı vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine in depth the self-care experiences of individuals with diabetic foot with a qualitative approach. Material and Method: This descriptive, phenomenological study included 16 individuals with diabetic foot who presented to the Erzincan Binali Yıldırım University Wound Care Clinic using criterion sampling. Data were collected through semi-structured, in-depth interviews and analyzed using content analysis. Results: Participants had an average age of 67.6 years, were mostly male, and had diabetes for 14 to 33 years. Many had complications such as nephropathy, neuropathy, and cardiovascular disease. Three main themes were identified in the study: (1) emotional and cognitive responses to the diagnosis, (2) complications of diabetes, and (3) support resources, self-care practices, and challenges in diabetic foot self-care. Participants frequently included foot hygiene, nail care, appropriate footwear selection, trauma prevention, and regular blood sugar monitoring. Participants reported significant barriers such as limited mobility, lack of family and social support, difficulties in self-care, and interruptions in insulin therapy. Conclusion: The study found that individuals with diabetic foot frequently engage in self-care but face significant challenges. While family and social support positively impact self-care, limitations such as reduced mobility negatively impact self-care. The study highlights the need for individualized nursing care, strengthening social support systems, and multidisciplinary approaches to improve and maintain self-care among individuals with diabetic foot.