Web teknolojisi ve mimari anlatım tekniklerinin web site tasarımında kullanımı
The Use of web technology and architectural representation in web site design
  1. Tez No: 95076
  2. Yazar: OKÇUN ERGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Bu tezin amacı, web tasarımlarında mekan ve çevreyle ilgili konularda, mimari ifade ve mimarın önemini araştırmaktır. Tezde, spesifik olarak üniversite kampus web siteleri, yukarıdaki amaç doğrultusunda ele alınmıştır. Bu kapsamda, tezin ikinci bölümünde, multimedia ve uygulamalarındaki gelişmelere değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise internette kullanılan teknikler ve tanımlar incelenmiştir. Dördüncü bölümde, yurtdışından taranan 51 üniversite web sitesi, sunum biçimi, enformasyon strüktürü, teknolojik ve mimari açılardan analiz edilmiştir. Beşinci bölümde, yapılan analizler doğrultusunda, Yıldız Teknik Üniversitesi'ne bir kampus enformasyon sistemi tasarlanmıştır. Son bölümde ise, yapılan araştırma, multimedia tasannu, teknolojik ve mimari açılardan değerlendirilmiştir. xı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this thesis is to investigate the role of the architect and architectural representation about space and environment at web page design. In this thesis, specifically, university campus web sites have been analysed, according to above mentioned aim. The second part of the thesis contains the new developments about multimedia design and applications. In the third part, the techniques used on internet and the technical definitions are identified. In the fourth section, 51 university web sites are analysed according to their representation techniques, information structure, technology structure and architectural elements. In the fifth section, Yıldız Technical University information system is designed according to the analyses. In the final section, the investigation is evaluated multimedia design, technology and architecture Xii