Ultrasound destekli ekstraksiyon ile elde edilen gilaburu ve kuşburnu ekstraktlarının bazı bitkisel yağlarla birlikte yenilebilir film ve kaplama üretiminde kullanım olanaklarının incelenmesi
Investigation of the possibilities of using gilaburu and rosehip extracts obtained by ultrasound assisted extraction in edible film and coating production with some vegetable oils
  1. Tez No: 950771
  2. Yazar: ŞÜKRAN YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YALÇIN, DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA DURSUN ÇAPAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada kuşburnu ekstraktı, gilaburu ekstraktı, susam yağı ve karpuz çekirdeği yağı ile bunların kombinasyonlarıyla birleştirilmiş sodyum aljinat bazlı biyolojik olarak parçalanabilir yenilebilir filmler formüle edilmiştir. Ceviz içi ve dilimlenmiş elma, kuşburnu ve susam yağı ile hazırlanmış aljinat bazlı yenilebilir kaplamalar ile kaplanmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında yenilebilir film örnekleri karakterize edilmiştir. Bu amaçla filmlerin mekanik, fiziksel, termal ve antioksidatif özellikleri incelenmiştir. Üretilen filmlerin antioksidan özellikleri kontrol filmine göre önemli ölçüde iyileştirilmiştir. Kontrol filmine göre, kuşburnu+susam yağı (KSY) filmi toplam fenolik içeriği %100,96 oranında artmıştır. Tohum yağları, gilaburu özütü ve kuşburnu özütü ile birleştirilmiş aljinat bazlı filmlerin içeriğindeki fenolik ve biyoaktif bileşikler filmlerde renk farklılıklarına ve beyazlık indeksine neden olmuş olabilir. Üretilen filmlerin kopma uzaması değerinde, kontrol filmlerine kıyasla önemli bir artış gözlenmiştir. Kontrol filmi ile kıyaslandığında KSY filmi kopma uzaması %397,9 artmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında, uygulanan yenilebilir kaplamanın model gıdaların raf ömrü üzerinde olumlu etkiler gösterdiği görülmüştür. Bu çalışmanın bulgularına dayanarak, kuşburnu özütü, gilaburu özütü, susam ve karpuz çekirdeği yağının, sodyum aljinattan kompozit biyolojik olarak parçalanabilir, yenilebilir filmlerin geliştirilmesinde kullanılmasının, yenilebilir gıda ambalajı için uygun bir alternatif olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, biodegradable edible films based on sodium alginate combined with rosehip extract, gilaburu extract, sesame oil and watermelon seed oil and their combinations were formulated. Walnut kernels and cut apples are coated with an alginate-based edible coating combined with rosehip and sesame oil. In the first stage of the study, edible film samples were characterized. For this purpose, mechanical, physical, thermal and antioxidative properties of the films were investigated. The antioxidant properties of the produced films were significantly improved compared to the control film. Compared to the control film, the total phenolic content of the rosehip+ sesame oil (KSY) film increased by 100.96%. Alginate-based films incorporated with seed oils, gilaburu extract and rosehip extract may have caused color differences and whiteness index due to phenolic and bioactive compounds in their content. A significant increase in the elongation at break value of the produced films was observed compared to the control films. Compared to the control film, the elongation at break of the KSY film increased by 397.9%. In the second stage of the study, the edible coating applied showed positive effects on the shelf life of model foods. Based on the findings of this study, the use of rosehip extract, gilaburu extract sesame, and watermelon seed oil in the development of composite biodegradable, edible films of sodium alginate could be used as a suitable alternative for edible food packaging.