Diyabetli bireylerde ayak bakım bilgi, tutum ve davranışları
Foot care knowledge, attitudes and behaviors in individuals with diabetes
  1. Tez No: 950801
  2. Yazar: GÜLŞAH UZUNİBRAHİMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KASIM, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Diyabetli Bireylerde Ayak Bakım Bilgi, Tutum ve Davranışları Giriş ve Amaç: Diabetes Mellitus, artan prevalansı ve yol açtığı komplikasyonlar nedeniyle önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bu komplikasyonlardan biri olan diyabetik ayak, yaşam kalitesini düşürmekte ve ciddi sağlık yüküne neden olmaktadır. Diyabetik ayak ülserlerinin önlenebilir olduğu bilinmesine rağmen birçok birey, ayak bakımına ilişkin yeterli bilgiye sahip değildir ya da uygun davranış göstermemektedir. Bu çalışmada, diyabetli bireylerin ayak bakım bilgi ve davranış düzeyleri ile bunların sosyodemografik ve klinik değişkenlerle ilişkisi değerlendirilmiş; elde edilen bulguların birinci basamakta eğitim ve takip stratejilerine katkı sağlaması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu analitik kesitsel araştırma, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Aile Hekimliği polikliniğine başvuran, 18 yaş ve üzeri diyabet tanılı 255 bireyle yürütülmüştür. Veriler, sosyodemografik ve klinik özellikler ile ABDÖ ve DABÖ kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Foot Care Knowledge, Attitudes and Behaviors in Individuals with Diabetes Introduction and Objective: DM is a major public health problem due to its increasing prevalence and associated complications. One of the most serious and preventable complications of diabetes is diabetic foot, which reduces quality of life and imposes a significant health burden. Although diabetic foot ulcers are largely preventable, many individuals lack adequate knowledge or fail to adopt appropriate foot care behaviors. This study aimed to evaluate the foot care knowledge and behavior levels of individuals with diabetes and examine their relationship with sociodemographic and clinical variables. The findings are intended to contribute to primary care-level education and follow-up strategies. Material and Methods: This analytical cross-sectional study was conducted with 255 individuals aged 18 years and older diagnosed with diabetes who presented to the Family Medicine outpatient clinic of Ankara Bilkent City Hospital. Data were collected through face-to-face interviews using a questionnaire including sociodemographic and clinical characteristics, along with FCBS and DFKS.