Okul öncesi eğitimde iki farklı modelin karşılaştırmalı değerlendirilmesi: uluslararası bakalorya ilk yıllar programı ve maarif modeli okul öncesi eğitim
A comparative evaluation of two different models in early childhood education: international baccalaureate primary years programme and the maarif model of early childhood education
  1. Tez No: 950819
  2. Yazar: AYŞE İMREN SARISOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BAĞÇELİ KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Okul öncesi eğitim, bireyin gelişiminde kritik bir dönemi kapsamakta olup, bu süreçte kullanılan eğitim programlarının niteliği büyük önem taşımaktadır. Türkiye'de 2024 yılında güncellenerek yürürlüğe giren Maarif Modeli ve uluslararası düzeyde yaygın olarak uygulanan Uluslararası Bakalorya (IB) İlk Yıllar Programı (PYP), bu bağlamda dikkat çeken iki farklı eğitim modelidir. Bu araştırma, Maarif Modeli ile IB PYP'nin eğitim felsefeleri, pedagojik yaklaşımları ve uygulama süreçlerini karşılaştırmalı olarak analiz ederek benzerlik ve farklılıklarını bulmayı amaçlamaktadır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmış ve veriler, her iki programın resmi dokümanları incelenerek toplanmıştır. Araştırma sonucunda, her iki programın da beceri temelli ve öğrenci gelişimini destekleyici olduğu görülmüş, ancak pedagojik yaklaşımlar açısından farklılaştıkları tespit edilmiştir. Maarif Modeli, millî değerlere dayalı, esnek ve öğretmen rehberliğinde ilerleyen bir sistem sunarken, IB PYP öğrenci merkezli ve sorgulamaya dayalı esnek bir çerçeveye sahiptir. Bu araştırma, yeni uygulanmaya başlanan Maarif Modeli'nin güçlü ve gelişime açık yönlerini belirleyerek literatüre katkı sağlamayı ve Türkiye'deki okul öncesi eğitim politikalarına yönelik iyileştirme önerileri sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Early childhood education encompasses a critical period in an individual's development, and the quality of educational programs used during this process is of great importance. The Maarif Model, which was updated and implemented in Turkey in 2024, and the International Baccalaureate (IB) Primary Years Programme (PYP), which is widely applied at an international level, are two distinct educational models that stand out in this context. This thesis aims to contribute to the identification of best practices in early childhood education by conducting a comparative analysis of the educational philosophies, pedagogical approaches, and implementation processes of the Maarif Model and the IB PYP. A case study, one of the qualitative research methods, was employed in this study, and data were collected through an examination of the official documents of both programs. The research findings indicate that both programs are skill-based and support student development, yet they differ in their pedagogical approaches. While the Maarif Model offers a structured, teacher-guided system based on national values, the IB PYP provides a student-centered and inquiry-based flexible framework. This research aims to contribute to the literature by identifying the strengths and areas for improvement of the newly implemented Maarif Model and by offering recommendations for enhancing early childhood education policies in Turkey