Sosyal refah devleti perspektifinde Türkiye'de genel sağlık sigortasının değerlendirilmesi
Evaluation of general health insurance in Türkiye within the perspective of social welfare state
  1. Tez No: 950840
  2. Yazar: SEVİLAY BERKDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR EMRE KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Refah devleti, modern toplumların temel yapı taşlarından biri olup, devletin vatandaşlarının ekonomik ve sosyal refahını sağlama sorumluluğunu üstlendiği bir yönetim anlayışını ifade eder. Bu kavram, devletin yalnızca güvenlik ve kamu düzenini sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda bireylerin yaşam kalitesini yükseltmek, eşitlikçi bir toplum yapısı kurmak amacıyla aktif bir şekilde sosyal politikalar geliştirmesini öngörür. Refah devleti, 20. yüzyılın ortalarından itibaren özellikle Batı Avrupa'da şekillenmiş ve sosyal güvenlik, eğitim, sağlık gibi temel hizmetlerin devlet tarafından sunulmasını gerektiren bir anlayış olarak gelişmiştir. Bu çalışma, refah devleti perspektifinden sağlık hizmetlerinin örgütlenişini ve Türkiye'de uygulanan Genel Sağlık Sigortası (GSS) sistemini incelemektedir. Refah devleti modelleri çerçevesinde sağlık hizmetleri, sosyal vatandaşlık hakkı olarak değerlendirilmekte ve bireylerin gelir düzeyine bakılmaksızın eşit erişim sağlanması hedeflenmektedir. Türkiye'de 2008 yılında yürürlüğe giren GSS, sağlık hizmetlerinin finansmanında tek çatı altında birleşmeyi amaçlayarak daha kapsayıcı bir yapı oluşturmuştur. Çalışmada, GSS'nin sunduğu fırsatların yanı sıra sistemin sürdürülebilirliği, eşitlik ve erişilebilirlik açısından karşılaştığı yapısal sorunlar analiz edilmiştir. Bu bağlamda, Türkiye'nin sağlık politikaları refah devleti ilkeleriyle karşılaştırılarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The welfare state is one of the fundamental building blocks of modern societies and refers to a management approach in which the state assumes responsibility for ensuring the economic and social well-being of its citizens. This concept envisages the state not only ensuring security and public order, but also actively developing social policies in order to increase the quality of life of individuals and establish an egalitarian social structure. The welfare state has taken shape especially in Western Europe since the mid-20th century and has developed as an approach that requires the provision of basic services such as social security, education and health by the state. This study ex amines the organization of health services from the perspective of the welfare state and the General Health Insurance (GSS) system implemented in Turkey. Within the framework of welfare state models, health services are considered as a social citizenship right and it is aimed to provide equal access to individuals regardless of their income level. The GSS, which entered into force in Turkey in 2008, has created a more inclusive structure by aiming to unite the financing of health services under a single roof. In addition to the opportunities offered by the GSS, the structural problems encountered by the system in terms of sustainability, equality and accessibility have been analyzed in the study. In this context, Turkey's health policies are evaluated by comparing them with the welfare state principles.