Türkiye ve Almanya'da karşılaştırmalı yaşlı bakım model ve uygulamaları
A comparative study of elderly care models and applications in Turkey and Germany
  1. Tez No: 388351
  2. Yazar: TÜRKEN ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN TOMANBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 366
Özet
Bu tezin ana amacı, Türkiye ve Almanya'daki yaşlı bakım hizmet model ve uygulamalarını karşılaştırmalı bir biçimde araştırarak; Türkiye'de mevcut ve gelecekteki yaşlı bakım ve destek hizmetlerinin nasıl olması ve nasıl bir örgütlenmenin yapılmasına ilişkin bir yaşlı bakım modeline ilişkin öneri ve değerlendirmelerde bulunmaktır. Yaşlılık, günümüz toplumlarının her geçen gün etkisi artan en önemli sorunlardan birisi olarak gündemi meşgul etmiş bulunmaktadır. Bu nedenle, ülkemizde de sorunun olumsuz sonuçlara yol açmaması için akademik anlamda araştırılması gerekmiştir. Bu çerçeveden hareketle çalışma, öncelikle araştırmanın kimliği ile metodolojisinin yanı sıra özellikle yaşlılık ile ilgili kavramlar, refah devleti ve yaşlı refahı kavramı; yaşlı, yaşlılık ve yaşlılara sunulan hizmet ve uygulamalara tarihsel bakış; yaşlılık ve sosyal politika, buna bağlı olarak sosyal güvenlik ve sosyal hizmetler; neoliberal politikaların yaşlılık uygulamalarına etkileri ve yaşlılara yönelik makro teoriler ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Çalışmada ayrıca araştırmanın ana ayaklarından birini oluşturan Alman yaşlı bakım sistem ve modeli incelenmiştir. İlaveten, araştırmanın ikinci ana direği olan Türkiye'de yaşlılara sunulan sosyal hizmet model ve uygulamaları üzerinde durulmuştur. Daha sonra, Türkiye ve Federal Almanya Cumhuriyetleri yaşlı bakım model ve uygulamaları, sosyal hizmetler perspektifinden karşılaştırmalı bir biçimde ele alınmıştır. Son olarak,“sonuç ve değerlendirme”kısmı ile çalışma tamamlanmıştır. Burada konu genel bir perspektiften özele doğru ele alınmış olup, Türkiye'de gelecekte yaşlı bakımının alacağı boyuta ilişkin bir projeksiyon yapılmıştır. Araştırmada, ülkemizde yaşlılık konusuna ilişkin belli başlı bir takım çalışmalar, kurumsal yapılar olmasına karşın bunların yakın gelecekte kapımızı çalacak olan sorunlara ve yeni durumlara yeterince cevap verebilecek bir kurumsallık ve kapasitede olmadığı sonucuna varılmıştır. Bu nedenle, ülkemiz için en uygun yaşlılık bakım ve hizmetleri konusunda öneriler geliştirilmiştir. Anahtar Sözcükler Yaşlılık, sosyal hizmet modelleri, Almanya, Türkiye, yaşlılara yönelik hizmet ve uygulamalar, yaşlı bakımı.
Özet (Çeviri)
The main aim of this dissertation is to carry out a comparative research on both Turkish and German elderly care models and applications in order to find out similarities and differences and to develop suggestions for a proper elderly care model and application system for the future in Turkey. As known, elderness is one of the problems which has an increasing importance in today societies. That's why, it is needed to carry out academic researches in order to not face with its negative consequences in our country. For this purpose, the study is designed to explain the research problem and its methodology at first. In addition, concepts of elder and elderly, welfare state, elderly welfare, the historical background of services provided for elderly people, social security and social services, the effects of neoliberal politics on elder people life and the macro theories regarding the research subject are disscussed in detail. Furthermore, the German elderly care system which is one of the main pillars of research and its applications are investigated. Later, the social services and their applications provided for the elderly people in Turkey are given. Besides that, both elderly care models and systems of Germany and Turkey are compaired in the perspective of social work and social services. Lastly, an evaluation and projection are done. It is found that although Turkey has some kinds of regulation and care system, it is needed to establish a more institutional and organizational structure in order to not face with more serious problems on the elderly care issue in the near future. Regarding the case, some proposals on the proper elderly care system in Turkey are presented. Key Words Elderly, Social Work's Models, Germany, Turkey, Applications of Elderly Care, Elderly Care.