Sağlık çalışanlarında iş-aile yaşam çatışmasının merhamet yorgunluğu üzerindeki etkisinde zaman yönetiminin rolü: Karma desenli bir araştırma
The role of time management in the effect of work-family conflict on compassion fatigue in healthcare workers: A mixed design research
  1. Tez No: 950862
  2. Yazar: SAMİRA PERHİZKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHVEŞ TARIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Amaç: Bu çalışmanın temel amacı, özel hastanelerde görev yapan sağlık çalışanlarının iş-aile yaşam çatışmasının merhamet yorgunluğu üzerindeki etkisini belirlemek ve bu ilişkide zaman yönetiminin aracılık rolünü incelemektir. Buna ek olarak, nitel yöntem kullanılarak iş-aile yaşam çatışması ile merhamet yorgunluğunun nedenleri, sonuçları ve olası çözüm önerilerinin ortaya konulması hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma, kesitsel ve tanımlayıcı tasarıma sahiptir. Betimleyici gücü artırmak amacıyla nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin güçlü yönlerinden yararlanılarak karma yöntem deseni benimsenmiştir. Veriler İstanbul'da bulunan altı özel hastanede görev yapan sağlık çalışanlarından yüz yüze anket (n=431) ve derinlemesine görüşmeler (n=49) yoluyla toplanmıştır. Çalışmanın nicel aşamasında Sosyo-Demografik Bilgi Formu, İş-Aile Yaşam Çatışması Ölçeği, Merhamet Yorgunluğu Kısa-Ölçeği ve Zaman Yönetimi Ölçeği kullanılmış, nitel aşamada ise yarı yapılandırılmış görüşme formundan yararlanılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçeklerin yapı geçerliği, Doğrulayıcı Faktör Analizi ile test edilmiştir. Sosyo-demografik değişkenler ile diğer değişkenler arasındaki ilişkiler için t-testi ve tek yönlü varyans analizi ile incelenmiştir. Araştırma modeline uygun olarak yapısal eşitlik modellemesi kapsamında yol analizi yapılmış ve zaman yönetiminin aracılık etkisi değerlendirilmiştir. Nitel aşamada ise veriler, betimsel analiz yöntemiyle çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The main purpose of this study is to determine the effect of work-family conflict on compassion fatigue of healthcare professionals working in private hospitals and to examine the mediating role of time management in this relationship. In addition, it is aimed to reveal the causes, consequences and possible solutions of work-family conflict and compassion fatigue by using qualitative method. Materials and Methods: This study has a cross-sectional and descriptive design, and a mixed method design was adopted by utilizing the strengths of quantitative and qualitative research methods to increase descriptive power. Data were collected through face-to-face surveys (n=431) and in-depth interviews (n=49) from healthcare professionals working in six private hospitals on the Istanbul. Socio-Demographic Information Form, Work-Family Conflict Scale, Compassion Fatigue Short-Scale and Time Management Scale were used in the quantitative phase of the study, while a semi-structured interview form was used in the qualitative phase. The construct validity of the scales used in the study was tested with Confirmatory Factor Analysis. The relationships between socio-demographic variables and other variables were examined with t-test and one-way analysis of variance. In accordance with the research model, path analysis was conducted within the scope of structural equation modeling and the mediating effect of time management was evaluated. In the qualitative stage, the data were analyzed by descriptive analysis method.