Tip 1 diyabetli adölesanlarda eğitimin ve tele-hemşirelikle gerçekleştirilen motivasyonel görüşmelerin diyabet yönetimine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of motivational interviews with tele-nursing and education on diabetes management in adolescents with type 1 diabetes: A randomized controlled study
- Tez No: 950863
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR DURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Amaç: Tip 1 diyabetli adölesanlarda bireysel eğitimin, tele-hemşirelik destekli motivasyonel görüşmelerin ve motivasyonel mesajların metabolik parametreler (açlık kan şekeri, HbA1c), diyabet yönetimi öz-yeterliliği ve sağlıklı yaşam tarzı inançları üzerindeki etkisini saptamaktır. Yöntem: Çalışma, tek merkezli, tek kör, paralel grup, 6 aylık takip süresi olan randomize kontrollü deneysel tasarımda yürütülmüştür. Toplam 96 adölesan (48 müdahale, 48 kontrol grubu) yer almıştır. Müdahale grubuna araştırma başında bireysel ve yüz yüze diyabet eğitimi verilmiş, ayda bir olmak üzere toplam 6 motivasyonel görüşme (3 yüz yüze, 3 tele-hemşirelik ile) gerçekleştirilmiş ve WhatsApp üzerinden toplam 24 motivasyonel mesaj gönderilmiştir. Veri toplama aracı“Metabolik Kontrol Formu”,“Tip 1 Diyabetli Adölesanlarda Diyabet Yönetimi Öz-Yeterlilik Ölçeği”ve“Adölesanlarda Sağlıklı Yaşam Tarzı İnanç Ölçeği”ni içermektedir. Veriler ön test, ara izlem testi ve son test ile toplanmıştır. Bulgular: Müdahale grubunda açlık kan şekeri ve HbA1c düzeylerinde ara ve son izlemde kontrol grubuna göre anlamlı düşüş saptanmıştır. Diyabet yönetimi öz-yeterliliği ve sağlıklı yaşam tarzı inançları ile bunların alt boyutlarında müdahale grubunda ara ve son izlemde anlamlı artışlar olmuş; bu artışlar kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Bununla birlikte yalnızca beslenme inançları alt boyutuna ilişkin hipotez kısmen; diğer tüm hipotezler ise tamamen kabul edilmiştir. Sonuç: Bireysel sağlık eğitimi, tele-hemşirelik destekli motivasyonel görüşmeler ve motivasyonel mesaj uygulamasının Tip 1 diyabetli adölesanların metabolik parametreleri, diyabet yönetimi öz-yeterliliği ve sağlıklı yaşam tarzı inançları üzerinde olumlu etkiler sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to determine the effects of individual education, tele-nursing-supported motivational interviews, and motivational messages on metabolic parameters (fasting blood glucose, HbA1c), diabetes management self-efficacy, and healthy lifestyle beliefs in adolescents with Type 1 diabetes. Methods: The study was conducted in a single-center, single-masked, parallel-group, randomized controlled experimental design with a 6-month follow-up. A total of 96 adolescents participated (48 intervention, 48 control). The intervention group received individual face-to-face diabetes education at baseline, six motivational interviews monthly (three face-to-face and three via tele-nursing), and 24 motivational messages through WhatsApp. Data collection tools included the“Metabolic Control Form,”“Diabetes Management Self-Efficacy Scale for Adolescents with Type 1 Diabetes,”and the“Healthy Lifestyle Belief Scale for Adolescents.”Data were collected as a pre-test, intermediate follow-up test, and post-test. Results: Significant decreases in fasting blood glucose and HbA1c levels were observed in the intervention group at intermediate follow-up and post-test compared to the control group. Additionally, significant increases were found in diabetes management self-efficacy and healthy lifestyle beliefs and their subdimensions in the intervention group at these follow-ups, with statistically significant differences compared to controls. Only the hypothesis related to the nutrition beliefs subdimension was partially accepted; all other hypotheses were fully supported. Conclusions: Individual education combined with tele-nursing supported motivational interviews and motivational messages positively influenced metabolic parameters, diabetes management self-efficacy, and healthy lifestyle beliefs in adolescents with Type 1 diabetes.