6-OHDA ile oluşturulan deneysel parkinson modelinde REV-ERBα/β reseptörlerinin rollerinin incelenmesi
Investigation of the roles of REV-ERBα/β receptors in the 6-OHDA induced experimental parkinson's model
  1. Tez No: 950872
  2. Yazar: ELİF GÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ARZU ŞAKUL, DOÇ. DR. MUSTAFA ÇAĞLAR BEKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Dünya genelinde ikinci en yaygın görülen nörodejeneratif hastalık Parkinson Hastalığıdır, her geçen yıl görülme sıklığı artmaktadır ve günümüzde halen radikal bir tedavisi bulunmamaktadır. Sirkadiyen ritim organizmada pek çok fizyolojik süreci düzenlemekte görevlidir ve Parkinson Hastalığının gelişmesinde rolü olduğu düşünülmektedir. Bu tez kapsamında, sirkadiyen ritmin düzenlenmesinde önemli rollere sahip olan REV-ERBα ve REV-ERBβ nükleer reseptörlerinin Parkinson Hastalığındaki rolleri araştırılmıştır. Bu amaçla, REV-ERBα ve REV-ERBβ ekspresyon düzeylerini artırmak veya azaltmak için farelere intrakraniyal lentiviral vektörler uygulanmıştır ve daha sonra 6-OHDA enjeksiyonu ile deneysel Parkinson modeli oluşturulmuştur. Farelerin lokomotor semptomlarının değerlendirilmesi için tüm gruplara davranış testleri yapılmıştır. Elde edilen beyin dokularında tirozin hidroksilaz düzeyi, nöronal sağkalım analizleri ve GFAP ve Iba-1 düzeyleri ile nöroinflamasyon değerlendirmeleri yapılmıştır. Ek olarak, beyin dokularında AKT ve ERK düzeylerine bakılarak bu reseptörlerin etkili olduğu hücre içi sinyal yolakları değerlendirilmiştir. REV-ERBα/β'nın inhibe edildiği gruplarda dopaminerjik sağkalımda ve nöroinflamasyonda artış görülmüştür. REV-ERBα/β'nın ifadesinin artırıldığı gruplarda ise dopaminerjik ve nöronal sağkalımda ve nöroinflamasyonda azalma görülmüştür. Bu bulgulara göre, REV-ERBα/β'nın inhibisyonunun nöroprotektif etki gösterirken nöroinflamasyonda artışa sebep olduğu ve REV-ERBα/β'nın düzeyinin artmasının ise nörodejenerasyonu hızlandırırken nöroinflamasyonu azalttığı görülmüştür. Yapılan Western blot analizlerine göre ise bu etkilerde AKT/ERK kaskadının rolünün olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease is the second most common neurodegenerative disease worldwide; its incidence is increasing every year and there is currently no cure. Circadian rhythm is involved in regulating many physiological processes in the organism and is thought to play a role in the development of Parkinson's disease. In this thesis, we investigated the roles of REV-ERBα and REV-ERBβ nuclear receptors, which have important roles in the regulation of circadian rhythm, in Parkinson's disease. For this purpose, intracranial lentiviral vectors were administered to mice in order to increase or decrease REV-ERBα and REV-ERBβ expression levels, and then, an experimental Parkinson's model was established by 6-OHDA injection. Behavioral tests were performed in all groups to evaluate the locomotor symptoms of the mice. In the brain tissues obtained, tyrosine hydroxylase level, neuronal survival analysis and neuroinflammation evaluations with GFAP and Iba-1 levels were performed. In addition, AKT and ERK levels were analyzed in brain tissues and intracellular signaling pathways in which these receptors are involved were evaluated. Increased dopaminergic survival and neuroinflammation were observed in REV-ERBα/β inhibited groups. In groups in which REV-ERBα/β expression was increased, dopaminergic and neuronal survival and neuroinflammation were decreased. According to these findings, inhibition of REV-ERBα/β caused an increase in neuroinflammation while showing neuroprotective effects and increasing the level of REV-ERBα/β accelerated neurodegeneration while decreasing neuroinflammation. According to Western blot analysis, AKT/ERK cascade may play a role in these effects.