Koroner kalp hastalarında öz bakım ve kardiyak anksiyete
Self-care and cardiac anxiety in coronary heart patients
  1. Tez No: 950871
  2. Yazar: GÖZDE MENGÜÇ DOLAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH ÇAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu çalışmada koroner kalp hastalarında öz bakım ve kardiyak anksiyete düzeylerinin belirlenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Araştırma, 1 Ekim 2024 ve 1 Mart 2025 tarihleri arasında İstanbul ilinde bulunan bir eğitim ve araştırma hastanesinin kardiyoloji servisinde yatan 200 hasta ile yapıldı. Veriler, Hasta Tanıtım Formu, Koroner Kalp Hastalığı Öz Bakım Envanteri ve Kardiyak Anksiyete Ölçeği kullanıldı. Analizlerde, tanımlayıcı istatislikler, Kruskal Wallis H Testi, Mann Whitney U testi, Sperman Korelasyonu ve Çoklu Regresyon analizi yapıldı Bulgular: Hastaların %72,5'i erkek, %78,5'i evli ve yaş ortalaması 62,82±11,80'dir. Kardiyak anksiyete ölçeği puan ortalaması 1,99±0,59, Öz bakım envanterinde; öz bakım sürdürme alt ölçeği puan ortalaması 25,82±5,10, öz bakımı yönetme puanı10,56±3,70 ve öz bakımda öz güven alt ölçeği puanı 20,30±3,47 olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to assess the levels of self-care and cardiac anxiety among patients with coronary artery disease. Materials and Methods : This cross-sectional study was conducted with 200 patients admitted to the cardiology department of a training and research hospital in Istanbul between October 1, 2024, and March 1, 2025. Data were collected using the Patient Identification Form, the Coronary Heart Disease Self-Care Inventory, and the Cardiac Anxiety Scale. Statistical analyses included descriptive statistics, the Kruskal-Wallis H test, the Mann-Whitney U test, Spearman's correlation analysis, and multiple regression analysis. Results: Among the participants, 72.5% were male and 78.5% were married, with a mean age of 62.82 ± 11.80 years. The mean cardiac anxiety score was 1.99 ± 0.59. The mean scores for the self-care dimensions were as follows: self-care maintenance: 25.82 ± 5.10; self-care management: 10.56 ± 3.70; and self-care confidence: 20.30 ± 3.47.