Hastanın yükümlülükleri
Patient responsibilities
- Tez No: 950897
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ZEYNEP ALTINER YOLCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez çalışması, Türk hukuku çerçevesinde hastanın yükümlülüklerini hukuki bir bakış açısıyla incelemeyi amaçlamaktadır. Sağlık hizmeti sunumunda hasta hakları kadar hasta yükümlülüklerinin de önemli bir yeri olduğu düşüncesinden hareketle, bu çalışma, hasta-hekim ilişkisinin dengeli bir şekilde anlaşılmasına katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Tez kapsamında, hasta ile hekim arasındaki hukuki ilişkinin niteliği, özellikle vekâlet ve eser sözleşmesi bağlamında ele alınmıştır. Bu hukuki çerçeve temelinde, hastanın sağlık hizmeti sürecindeki çeşitli yükümlülükleri detaylı olarak incelenmiştir. Bu yükümlülükler arasında; tedavi sürecine aktif katılım ve iş birliği yapma, sağlık durumu hakkında doğru ve eksiksiz bilgi verme, hekimin ve sağlık kuruluşunun tavsiye ve kurallarına uyma, randevulara riayet etme, ücret ödeme, diğer hastaların ve sağlık çalışanlarının haklarına saygı gösterme gibi konular bulunmaktadır. Çalışmada, hastanın yükümlülüklerinin yasal dayanakları olarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, ilgili kanunlar (özellikle Türk Borçlar Kanunu), Hasta Hakları Yönetmeliği ve diğer ikincil mevzuat hükümleri ile Yargıtay ve Danıştay kararları taranmış ve analiz edilmiştir. Bu inceleme sonucunda, hastanın yükümlülüklerinin yalnızca yasal metinlerde değil, aynı zamanda yargı içtihatları ve doktrinde de nasıl ele alındığı ortaya konulmuştur. Bu tez, hasta yükümlülükleri konusundaki literatürdeki boşluğu doldurmayı ve sağlık hizmetlerinin daha etkin, adil ve dengeli bir şekilde sunulmasına yönelik hukuki bir perspektif sunmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın sonuçları, hem sağlık hukuku alanındaki akademik tartışmalara hem de uygulamaya yönelik öneriler içermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine patient responsibilities from a legal perspective within the framework of Turkish law. Based on the premise that patient responsibilities are as crucial as patient rights in healthcare delivery, this study seeks to contribute to a balanced understanding of the patient-physician relationship. The thesis addresses the legal nature of the relationship between the patient and the physician, particularly in the context of mandate and work contracts. Based on this legal framework, various patient responsibilities during the healthcare process are examined in detail. These responsibilities include active participation and cooperation in the treatment process, providing accurate and complete information about their health status, complying with the recommendations and rules of the physician and healthcare institution, adhering to appointments, paying fees, respecting the rights of other patients and healthcare personnel. In this study, the legal bases for patient responsibilities, such as the Constitution of the Republic of Turkey, relevant laws (especially the Turkish Code of Obligations), the Patient Rights Regulation, other secondary legislation, and decisions of the Court of Cassation and the Council of State, have been reviewed and analyzed. This examination reveals how patient responsibilities are addressed not only in legal texts but also in judicial precedents and doctrine. This thesis intends to fill the gap in the literature concerning patient responsibilities and to offer a legal perspective for a more effective, fair, and balanced delivery of healthcare services. The findings of the study include recommendations for both academic discussions in the field of health law and practical applications.