Hulefâ-yi Râşidîn dönemi Mısır valileri
The governors of Egypt in the era of the Rightly Guided Caliphs
  1. Tez No: 950945
  2. Yazar: YUSUF YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA NECATİ BARIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma, Hulefâ-yi Râşidîn döneminde İslâm devletinin önemli vilâyetlerinden biri olan Mısır'da görev yapmış valilerin idari, siyasi, iktisadi ve askerî rollerini ele almaktadır. Mısır, fethinden itibaren hem coğrafî konumu hem de ekonomik potansiyeli sebebiyle İslâm devleti açısından stratejik bir merkez hâline gelmiştir. Bu nedenle bölgeye atanan valiler, sadece idari sorumluluklarla değil, aynı zamanda dönemin siyasi gelişmelerinden dolayı birçok hadiseyle de doğrudan karşı karşıya kalmışlardır. Bu bağlamda çalışmada, Hulefâ-yi Râşidîn döneminde Mısır'da valilik yapmış olan Amr b. Âs, Abdullah b. Sa'd, Muhammed b. Ebû Huzeyfe, Kays b. Sa'd ve Muhammed b. Ebû Bekir'in görevleri ayrı ayrı ele alınmıştır. Valilerin bölgedeki faaliyetleri, yalnızca Mısır özelinde değil, İslâm devletinin genel idari yapısı ve merkez-taşra ilişkileri açısından da önemli ipuçları sunmaktadır. Tez, giriş ve iki ana bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında Mısır'ın fethi ele alınırken, birinci bölümde bölgenin tarihî ve coğrafî özellikleri, ikinci bölümde ise valilerin görev süreleri ve faaliyetleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the administrative, political, economic, and military roles of the governors who served in Egypt, one of the important provinces of the Islamic State during the period of the Rashidun Caliphs. Due to its geographical location and economic potential, Egypt became a strategic center for the Islamic State from the time of its conquest. Therefore, the governors appointed to the region were not only tasked with administrative responsibilities but also directly confronted many events due to the political developments of the time. In this context, the study separately analyzes the tenures of the governors who served in Egypt during the Rashidun Caliphate: Amr ibn al-As, Abdullah ibn Sa'd, Muhammad ibn Abi Hudhayfa, Qays ibn Sa'd, and Muhammad ibn Abi Bakr. The activities of these governors provide significant insights not only regarding Egypt itself but also concerning the general administrative structure of the Islamic State and the relationship between the central authority and the provinces. The thesis consists of an introduction and two main sections. The introduction discusses the conquest of Egypt, while the first section examines the historical and geographical characteristics of the region. The second section analyzes the governors' terms of office and their administrative activities.